Турски експерти за енергийните проекти и възможностите за България

02.12.2018 | 10:10
по статията работи: econ.bg
В началото на седмицата израелски и световни медии съобщиха, че е било постигнато споразумение между Израел, Кипър, Гърция и Италия за изграждането на газопровод до Апенините
Турски експерти за енергийните проекти и възможностите за България
Снимка: под лиценза на creative commons

Народното събрание прие почти единодушно тази седмица промяна на Енергийната стратегия на България до 2020 година, която изисква от "Булгартрансгаз" да намери около 3 милиарда лева, за да финансира разширение на газопреносната структура от турската до сръбската граница и акционерен дял в новия терминал за втечнен газ край Александруполис.

Сред мотивите, налагащи тези разходи, се сочи очакваната след януари 2020-а "значителна промяна" на газовите маршрути през страната ни. Вместо от Север на Юг, както сега, те ще се насочат в обратната посока заради реализацията на ключови международни газови проекти. Сред тях е споменат и "ИйстМед", който трябва да осигури природен газ от Източното Средиземноморие за Европа, а според израелския премиер Бенямин Нетаняху - конкретно и за България.

В началото на седмицата израелски и световни медии съобщиха, че е било постигнато споразумение между Израел, Кипър, Гърция и Италия за изграждането на газопровод до Апенините. Съоръжението ще струва 7 млрд. долара. Според израелската телевизия „Хадашот“ работата по изграждане на тръбата, която ще има капацитет до 20 млрд. куб. м годишно ще започне до няколко месеца. По думите на израелския енергиен министър доставките на синьо гориво по този газопровод ще намалят арабското влияние в Европа. Темата предизвика и голям интерес в Турция заради споровете около съдбата на разделения Кипър.

Енергийните експерти Гюркан Кумбароглу и Волкан Едигер коментираха темата пред БНР. Гюркян Кумбароглу е преподавател в университета "Богазичи" и е бил президент на Международната асоциация за енергийна икономика.  Волкан Едигер е геолог и инженер, директор на Центъра за енергетика и устойчиво развитие към университета "Кадир Хас", бивш съветник по енергийни въпроси към президентството на Турция. 

Експертите потвърждават наличието на разговори между турски и израелски енергийни компании - въпреки наличието на политическите противоречия между двете страни. Всички тези факти показват, че редица страни в региона на Източното Средиземноморие имат конкуриращи се и взаимноизключващи се проекти в сферата на енергетиката. Въпреки това, всички тези проекти създават определени възможности за България. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...