Турция замрази признаването на българските дипломи за висше образование. От Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) признават, че мярката е взета след констатирано увеличение на фалшиви дипломи от наши университети.
Поради високите такси в турските висши учебни заведения не малко местни младежи и девойки предпочитат да учат в България, особено в техническите специалности. Според турски експерти България трябва да се ангажира с решаването на проблема, тъй като българските дипломи се признават в целия Европейски съюз, а същевременно трябва да се признават и в Турция, информира БНР.
Най-много турски студенти има в Техническия университет в София - 1300 души.
Едва вчера от МОМН потвърдиха официално за проблема, въпреки че решението на турската страна е от 5 юли. „Ще разговаряме заедно с нашите колеги от МОН с турската страна, за да видим как да им дадем допълнителни гаранции, че документите, които те получават от България са истински”, коментира говорителят на външното министерство Весела Чернева, цитирана от bTV.
Едва 30% от турските студенти, които учат във варненския Технически университет, успяват да се дипломират. Тази цифра съобщи ректорът на висшето учебно заведение проф. Овид Фархи по повод твърденията за лесни и дори фалшиви български дипломи, издавани у нас на чуждестранните студенти.
За опасността това да стане проф. Фархи предупреди Министерството на образованието още преди месец. Към писмото си до министър Игнатов той приложи и кореспонденцията между институциите в Турция, в които се говори за ограничаване на мобилността на турските студенти и преустановяване на признаването на дипломи от България, информира Дарик радио.