И четвъртата сесия за тази търговска седмица се оказа печеливша за повечето инвеститори на пода на Българската фондова борса. Три от четирите борсови индикатори увеличават стойността си, а търгуваните обеми достигнаха до рекордните за последните дни 31,053 млн. лева. Причината за резкия ръст е търговията на ТБ Сибанк (5ЕС). Днес бяха прехвърлени 275 хил. акции на банката на средна цена 106,91 лева за брой. Това представлява спад от малко над 3% спрямо предходната сесия.
Най-старият индекс на борсовата търговия у нас – SOFIX, регистрира увеличение от 0,1% до 262,01 пункта. 6 от общо 20 компании, включени в тесния индекс на борсата, приключиха деня с понижение на пазарната си капитализация.
Основно влияние върху стойността на тесния индекс на борсата днес оказа търговията с книжа на Спарки Елтос АД (SL9). Ловешката компания увеличи пазарната си капитализация с 6,72%, като по този показател това е най-печелившата компания в състава на тесния индекс на борсата. Цената на книжата й достигна до 1,35 лева за брой.
Ръст от почти 6% отчете и Холдинг Пътища АД (6Н2). Акциите на строителната компания се търгуваха на ниво 2,22 лева. От началото на седмицата пазарната капитализация на холдинга се повиши с почти 17 на сто.
Без ясна тенденция от началото на седмицата остава представянето на Албена АД (6АВ). Книжата на черноморското дружество днес се търгуваха на ниво 15,40 лева, което представлява спад от 8,87%. По този показател това е най-големият губещ сред blue chip-овете днес. Загуби в размер на 1,7% отчетоха и книжата на Първа инвестиционна банка АД (5F4). Цената им достигна до 1,15 лева в края на работния ден.
Широкият индекс BG40 продължава да укрепва позициите си, като днес ръстът е по-интензивен – с 1,45%. Индикаторът приключи сесията на ниво 86,6 пункта.
Останалите индекси на борсовата търговия у нас приключиха сесията с разнопосочно движение. BGREIT отчете спад в рамките на около половин процент и стойността му вече е 40,43 пункта. След увеличение с 1,38% BGTR30 достигна до 193,08 пункта.
С позитивни изменения приключи и търговията с компенсаторни инструменти. Най-рязко поскъпнаха компенсаторните записи – с малко над 2% до цена 0,30 лева. Предлаганите количества поименни компенсационни бонове също бяха изтъргувани на ниво 0,30 лева за брой, но изменението в цената е от 1%. Сделки с жилищни компенсаторни записи бяха регистрирани при цена 0,30 лева или без промяна спрямо предходната сесия.
Статията е коментарна и не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.