Международният търговски дефицит на САЩ се сви през февруари с близо 10% благодарение на намаляващ внос при слабо нарастване на износа, показват данни на Търговския департамент.
Дефицитът при търговията със стоки и услуги на водещата световна икономика се понижи през февруари доста рязко до 43,56 млрд. долара, след като само месец по-рано нарасна до петгодишен връх от 48,2 млрд. долара, показват данни на Търговския департамент на САЩ. Средните прогнози на финансовите пазари бяха за малко по-умерено намаляване на дефицита до 44,8 млрд. долара.
Основна причина за свиването на дефицита е намаляването на вноса с 1,8% до 236,4 млрд. долара, като в същото време американският износ се повиши с 0,2% спрямо януари до 26-месечен връх от 192,9 млрд. долара (най-висок експорт от декември 2014-а година) и нарасна на годишна база със 7,2 на сто.
По-малкият по размер дефицит предполага, че икономиката на САЩ може да нарасне през първото тримесечие с малко по-добро темпо спрямо края на 2016-а година и да отбележи още по-добър растеж тази пролет. На този етап обаче редица икономисти и анализатори прогнозират, че БВП ще се увеличи на годишна база с едва около 1% през периода януари - март след растеж с 2,1% през последното тримесечие на миналата година. Но неотдавнашният подем на американския износ би трябвало да накара американските промишлени предприятия да увеличат допълнително разкриването на нови работни места и тяхното производството, за да посрещне увеличеното търсене.
Трябва да се има предвид, че международната търговия и по-конкретно все още прекомерният търговски дефицит безспорно ще продължават да бъдат важна тема през следващите месеци с оглед на обещанията на новия президент Доналд Тръмп да работи за елиминирането на американския търговски дефицит и за увеличаването на заетостта в САЩ.
В краткосрочен план фокусът на внимание ще бъде насочен към предстоящата по-късно тази седмица първа среща на новия американски президент Доналд Тръмп с неговия китайски колега Си Цзинпин. Срещата между Тръмп и Цзинпин ще се проведе на 6-и и 7-и април във Флорида, като американският президент вече я определи като много трудна, отбелязвайки, че ние повече не можем да имаме толкова голям търговски дефицит.
Важно е да се отбележи, че президентът на САЩ направи търговския дефицит с Китай една от ключовите теми по време на неговата предизборна кампания, обвинявайки властите в Пекин, че манипулират местната валута (китайския юан), за да стимулират своя износ и за да оскъпят вноса на американски стоки.
Според днешните данни на Търговския департамент, търговският дефицит на САЩ с Китай през първите два месеца на годината се сви слабо до 54,3 млрд. долара спрямо дефицит за 57,0 млрд. долара година по-рано, но въпреки това продължава да формира близо две трети от сумарния американски търговски дефицит за януари и февруари, който е в размер на 91,7 млрд. долара.
Търговският дефицит на САЩ спрямо Мексико пък се повиши през първите два месеца на годината с 9,3 млрд. долара, като именно американският съсед е другия по-съществен прицел на критики от страна на новата администрация на Белия Дом.
Междувременно Търговският департамент представи и данни, показващи нарастване на промишлените поръчки през февруари за седми от последните осем месец, което е сигнал за устойчив подем в промишлената индустрия.
През февруари новите промишлени поръчки нараснаха с 1% до 476,49 млрд. долара спрямо януари, когато те се повишиха с 1,5% (възходяща ревизия от предишна оценка за растеж с 1,2%). Промишлените поръчки, извън тези за транспортното оборудване, се повишиха с 0,4% след техен растеж с 0,5% месец по-рано, а поръчките без тези свързани с отбраната, нараснаха с 1,2% след повишение с 1,4% през януари.