Търговският излишък на еврозоната се разширява рязко през юни

17.08.2017 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Експортът на стоки от региона нарасна спрямо година с 3,9% до 180,2 млрд. евро, докато вносът в еврозоната се повиши през юни с 6,2% до 151,3 млрд. евро
Търговският излишък на еврозоната се разширява рязко през юни
Снимка: БГНЕС

Търговският излишък на еврозоната се увеличи през юни по-силно от очакваното, което е сигнал, че неотдавнашното поскъпване на еврото все още не се отразява негативно както на международната търговия, така и на икономическия растеж в региона. 

Според Евростат търговският излишък на еврозоната на сезонно-коригирана база се повиши през юни до 6-месечен връх от 22,3 млрд. евро спрямо излишък за 19 млрд. евро през май и прогноза за позитивен търговски баланс в размер на около 20,3 млрд.

Трябва обаче да се има предвид, че подобряването на търговския излишък се дължи на доста силен спад на вноса на месечна  база с 4,1%, като в същото време износът се сви с 1,9% спрямо петия месец на годината. Позитивният баланс на еврозоната при международната търговия със стоки бележи рязко подобрение през юни и на сезонно-некоригирана база, достигайки излишък от 26,6 млрд. евро спрямо излишък за 21,4 млрд. евро месец по-рано, но под търговски излишък за 28,9 млрд. евро преди година. 

Износът на стоки от региона нарасна спрямо година с 3,9% до 180,2 млрд. евро, докато вносът в еврозоната се повиши през юни с 6,2% до 151,3 млрд. евро. 

Данните за разширяване на търговския излишък през юни са в подкрепа на добрия икономически растеж на еврозоната през второто тримесечие. Те показват още, че на този етап поскъпването на еврото на валутния пазар не е довело до сериозни проблеми за продажбите на стоки зад граница и не се е отразило негативно за икономическата експанзия в региона. Понижаване на износа на сезонно-коригирана месечна база с 1,9% през юни е сякаш първи индикатор за негативното отражение на поскъпващото евро върху експорта, но по-големият спад на вноса с 4,1% означава, че това все още не вреди на икономическия растеж в еврозоната. 

С оглед обаче на силното вътрешно потребление, вносът е малко вероятно да продължава да намалява през второто полугодие, докато износът не е изключено да пострада от рязкото поскъпване на еврото от началото на годината спрямо останалите основни валути и най-вече спрямо долара и спрямо британската лира. 

Това би трябвало да доведе до свиване на търговския излишък на еврозоната през третото тримесечие, което от своя страна може да ограничи добрата икономическата експанзия, която е в сила от началото на годината.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 13.02   1633 г. – Галилео Галилей пристига в Рим за своя процес пред Инквизицията. 1689 г. – Уилям III е провъзгласен за крал на Англия. 1777 г. – Арестуван е...