Търси се инвеститор със свежи пари за 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Това заяви депутатът от ГЕРБ и бивш шеф на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов на ядрената конференция, която се провежда в София, информира 3e-news. Това е регион с възможност за развитие на икономиката и дефицит на електроенергия ще има, но засега това не се случва. Очакваме цена от 120-130 лв. на Мвт, което свободният пазар засега не гарантира, но очакваме това да се случи в момент на растеж на икономиката в региона, посочи Николов.
По думите му на този етап обаче една от възможностите за 7-и блок е микс на цената на електроенергията от 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“.
„Варианти за 7-и блок има, но ни трябва инвеститор със свежи пари“, беше категоричен Валентин Николов.
Според него не е възможно в проекта да влезе инвеститор със заем, защото това означава държавата да го гарантира, а в момента тя не може да се ангажира с това. В подкрепа на тезата си той припомни, че българският парламент наскоро даде разрешение на правителството да тегли кредит от 16 млрд. лв.
Атомната енергетика остава сред приоритетите на българското правителство. Ние подкрепяме напълно удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“, заяви в приветствието си към участниците във форума министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
Тя добави, че българското правителство не е променило позицията си и все още настоява американската компания „Уестингхаус“ да участва като инвеститор при строителството на 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“. Все още тече процесът на преглед на акционерното споразумение с Уесингхаус, каза министър Петкова. Тя припомни, че документът, подписан от предното правителство е под условие.
Срокът, в който работната група трябва да се произнесе по прегледа на документацията е 31 март. „Все още не е 31 март“, припомни министър Петкова. По думите й българската страна е предложила на американската компания дял от 49%, срещу които да влезе като инвеститор със собствено финансиране.
Припомняме, че наскоро американската компания изчисли цената на 7-и блок на сумата от над 7 млрд. долара. В нея обаче не се включва инфраструктурата както и други елементи, с което сумата нараства на около 10 млрд.
„Уестингхаус“ е производител на оборудване и ако влезе като инвеститор в проекта за 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, то тя ще влезе в конфликт на интереси, коментира по-рано председателят на „Риск инженеринг“ Богомил Манчев.
В отговор на въпрос дали българските институции са наясно, че условията, които поставя българската страна могат да вкарат американската компания в конфликт на интереси, министър Петкова отговори: „При спазване на европейското законодателство“.