Увеличението на минималните осигурителни прагове за 2011 г. ще бъде около 5,6%. Това заяви министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов по време на парламентарния контрол.
Вече почти са договорени между синдикатите и работодателите минималните осигурителни прагове за следващата година. Това увеличение означава допълнително 110 млн. лв. приходи в Държавното обществено осигуряване /ДОО/.
Впоследствие от Българската стопанска камара (БСК) изпратиха информация, според която между работодатели и синдикати са постигнати договорености в 30 икономически сектора. За останалите 44 предстои административно решение.
Секторите с най-висок ръст на договорено увеличение са и тези със сериозен дял на т.нар. "сив сектор", а именно туризъм (12.5%), производство на хартия (9.7%) и текстил и облекло (7%). Тези сериозни увеличения се дължат преди всичко на желанието на работодателите да се противопоставят на сивия сектор в съответните браншове.
Според министъра дебатът за повишаване на минималната работна заплата е отворен и Министерският съвет ще вземе най-правилното решение по този въпрос.
Миналата седмица социалните партньори договориха минималните прагове, които на практика имат ролята на минимални заплати по браншове, да нараснат в 20 икономически дейности. Сред тях бяха предимно нископлатени отрасли като търговията, производството на хартия, леене на метали. В същото време представители на основни икономически браншове като строителство, металургия, транспорт възразиха срещу настояването на синдикатите за увеличаването на осигурителните доходи.
През 2010 г. праговете се увеличиха средно с 4.85%. Ефектът от това се очаква да бъде допълнителен приход от 100 млн. лв. във фондовете на общественото осигуряване, информира Дневник.bg.
Предложените промени в пенсионната система ще доведат след три години до намаляване на дефицита в ДОО от над 2 млрд. до 1,2 млрд. лв., стана ясно от думите на министър Младенов. Той обясни, че с реформата се целят по-голяма устойчива заетост, по-високи доходи, по-голяма събираемост в осигурителната система, по-малко работещи в сивата икономика и плавно покачване на осигурителния стаж, за да може да се стабилизира системата и да има по-високи доходи от пенсия, предаде БТА.
От увеличаването на приходите от осигурителни вноски в резултат на оставане по-дълго на пазара на труда на осигурените лица се предвиждат за 2011 г. 69,9 млн. лв., за 2012 г. - 127,3 млн. лв., за 2013 г. - 171 млн. лева. От намаляването на разходите за пенсии за 2011 г. се спестяват 12 млн. лв., за 2012 г. - 63 млн. лв., за 2013 г. - 166 млн. лева. От увеличаване на приходите и намаляване на разходите очакваният икономически ефект за 2011 г. е 81,8 млн. лв., за 2012 г. - 190 млн. лв., за 2013 г. - 337 млн. лв.