През 2008 г. са регистрирани общо 155 018 кръводарявания - с 3153 повече от 2007 г. Това сочат данните от годишите отчети на Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ).
Относителният дял на безвъзмездните кръводарители е 97%, три четвърти от които са мъже. 86% от всички дарители живеят в градовете, а дарилите за първи път са 20,5%. У нас най-много са кръводарителите във възрастовата граница между 30 и 40 години.
Осигурените кръв и кръвни продукти за лечебните заведения за болнична помощ, диспансерите с легла и за производство на лекарства през 2008 г. са на стойност 6,7 милиона лв. На производителите на лекарства са предоставени над 14 000 литра плазма за производство на албумин и имуноглобулин на стойност около 700 000 лв.
В организираните от ЦТХ подвижни екипи кръв са дарили 16,4% от кръводарителите. Общо за страната са формирани 1942 подвижни екипа в университети, предприятия, училища, като една трета от тях са изградени от ЦТХ - Пловдив. Обемът на дейностите в Националния център по трансфузионна хематология и регионалните центрове в Пловдив, Плевен, Стара Загора и Варна през последните 4 години е увеличен с близо 1,5 пъти.
Кръводарителите на 1000 души население за 2008 година в България са 20,3. По данни на Съвета на Европа от 2005 г. на първо място по този показател в Европа е Австрия - с 67,4 на 1000 души население, следвана от Словения - 54,4, Гърция - 34,2, и Швеция - 30,5.
Вчера (11 юни) в Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) се откри 49-ата национална конференция по трансфузионна хематология. Тази година двудневният форум се провежда непосредствено преди Световния ден на доброволния кръводарител - 14 юни, честван за шести път у нас.
На традиционна церемония, организирана от Министерството на здравеопазването, Националния център по трансфузионна хематология и Националния съвет на Българския Червен кръст, днес 10 дългогодишни кръводарители бяха наградени от организаторите като израз на признателност към изключителната им щедрост и хуманизъм.
„14 юни е ден, в който бихме искали всички българи, ангажирани с каузата на безвъзмездното кръводаряване - дарители, организатори, симпатизанти, журналисти, да почувстват положителното отношение и благодарност към проявените от тях съпричастност и милосърдие. Да се активизират и да предадат емоцията и усещането за благородната мисия на останалите членове на обществото. Ние вярваме, че нова генерация от безвъзмездни и доброволни кръводарители ще последва техния пример, като осигури най-безопасната кръв, където и когато е необходима, за спасяване на човешки живот", каза доц. Андрей Андреев, директор на НЦТХ.
За първи път през 2004 г. 14 юни се превръща в специален ден за ознаменуване на доброволното кръводаряване и за изразяване на благодарност към безвъзмездните кръводарители под мотото „Кръвта е дар за живот. Благодарим ви". На тази дата е роден Карл Ландщайнер, носител на Нобелова награда за откриването на системата АBО кръвни групи.
Благодарение на инициативата на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец, Международната федерация на организациите на доброволните кръводарители, Международната асоциация по трансфузионна хематология и Световната здравна организация, съпричастни към Световния ден са 192 страни, 181 национални дружества на ЧК/ЧП, 50 национални организации на доброволните кръводарители и специалисти от трансфузионната мрежа по света.
Националната политика за безопасна кръв, провеждана от Министерството на здравеопазването, е насочена към създаване на необходимите условия за извършване на дейностите в структурите на трансфузионната система на съвременно европейско ниво. Това включва както разработената вече адекватна нормативна база в съответствие с директивите на ЕС, така и реализирането на двата проекта за модернизация на центровете и отделенията по трансфузионна хематология в страната, финансирани със заеми от Световната банка.
Econ.bg е медиен партньор на Националния център по трансфузионна хематология по повод Световния ден на доброволния кръводарител.