Министерството на здравеопазването (МЗ) определя една година гратисен период за въвеждането на изискванията за минимален брой легла към болниците, съобщиха от ведомството.
Решението е взето след среща на министър Стефан Константинов с директори на специализирани и многопрофилни болници.
С наредба 49, която бе обнародвана в Държавен вестник на 22 октомври т.г., се въведе изискване за минимален брой легла: 30 - за специализирани болници, и 60 - за многопрофилни. На тези правила не отговарят 11 многопрофилни болници и около 40 специализирани. От понеделник на тях щеше да им се наложи да спрат работа.
Поради кратките срокове, с които разполагат лечебните заведения, за да приведат дейността си в съответствие с новите изисквания, те ще бъдат отложени с една година. Министерството на здравеопазването ще преработи и медицинските стандарти, за да няма в тях прекалено завишени изисквания, които пречат на нормалната работа на болниците. Промените ще бъдат обнародвани в специална наредба в рамките на следващите дни, съобщи пресцентърът на МЗ.
След днешната среща на здравния министър и директорите на лечебните заведения не стана ясно, че срокът за покриване на критериите е удължен. Шефовете на болници се отправиха към Върховния административен съд, за да подадат жалба срещу наредбата. Повечето лекари се притесняваха от краткия срок, който са им дали. Други смятаха, че самото изискване е въведено с единствената цел да се закрият малките болници, предаде Дарик радио.
Директорът на столичната частна болница "Св. Богородица" д-р Николай Болтаджиев заяви: Комунизмът се върна в България. Аз съм инвестирал милиони за сграда, за оборудване. Изведнъж се появява Уго Чавес в по-изроден вид и ликвидира всичко. Когато един премиер обръща повече внимание на ниско диференцираните тъкани на тялото си, той няма какво друго да направи, освен да върне комунизма.
Минути след като директорите на болници се отправиха към съда, здравният министър заяви пред журналистите, че удължава с година срока, в който трябва да се покрият тези критерии: Нека да се разберем - никакви болници няма да затварят врати. Тази наредба показва пътя, по който трябва да се върви и той е правилният - окрупняване на лечебни заведения и по-добро качество за населението.
Целта ни не е да закриваме болници административно, а да направим всичко възможно, за да осигурим условия за по-доброто им функциониране, така че да се гарантира качество на медицинските услуги, е становището на Константинов.
До началото на следващата седмица обаче всички болници трябва да пратят документите си за пререгистрация в министерство. От ведомството увериха, че всяко лечебно заведение ще може впоследствие да актуализира данните си.