Извънредното положение в икономиката на Венецуела се удължава с още два месеца. Това разпореди с указ президентът на страната Николас Мадуро. На 14 януари Мадуро издаде първия си указ за въвеждане на „извънредно положение”, за да се справи с „икономическата война“, информира правителственият вестник „Гасета офисиал”.
Решението за удължаване на извънредните мерки е взето с оглед на това, че „извънредните обстоятелства в социален, икономически, политически, природен и екологичен план се запазват, а те влияят отрицателно на националната икономика”.
В началото на седмицата Мадуро включи в борбата с дефицита на храни и стоки от първа необходимост и министъра на отбраната Владимир Лопес, който оглави програмата за „Суверенно и сигурно снабдяване”.
През последната половин година във Венецуела рязко се изостри дефицитът на храни и стоки, предизвикан от продължаващата финансово-икономическа криза.
Извънредното положение разрешава на изпълнителната власт да се разпорежда с частна собственост, за да се гарантира доставката на стоки, което, според опозицията, неправомерно улеснява национализацията.
През май и юни протести на гражданите в няколко региона прераснаха в стълкновения с полицията и гладни бунтове. В неделя властите за първи път от близо година разрешиха да се отвори границата между щата Течира и колумбийския департамент Норте де Сантандер, за да могат венецуелците да си напазаруват от съседната държава. За 12 часа границата са преминали в двете посоки между 20 и 35 хиляди души.
През 2015 година инфлацията във Венецуела беше 180,9% – една от най-високите в света, а регистрираният спад на брутния вътрешен продукт – 5,7% за втора поредна година, допълва БГНЕС.