Улесняват кандидатстването за обществени поръчки

23.03.2015 | 16:45
по статията работи: econ.bg
Желаещите да участват вече ще подават само една декларация
Улесняват кандидатстването за обществени поръчки
Снимка: Thinkstock/Guliver

При кандидатстване за обществена поръчка вече ще се подава една единна декларация вместо множеството документи, които сега се изискват от фирмите. Това предвижда новият проект на Закона за обществените поръчки, съобщи вицепремиерът по еврофондовете и икономическата политика Томислав Дончевна по време на форум, организиран от Камарата на строителите в България.

Той бе категоричен, че законът като правна рамка е напълно изчерпан и не е имало друго решение, освен изцяло нови текстове. Нормативният акт ще създаде правната рамка за пълната електронизация на процеса, информира Дарик.

Очакванията са законът да даде възможност за по-голяма вариативност в реда на разглеждане на предложенията в откритите процедури на обществени поръчки.

„Първо се отваря цената, вижда се кандидатът, предложил най-ниска цена и ако той съответства на всички изисквания на процедурата, веднага може да бъде обявен за печеливш“, обясни вицепремиерът.

България е поела ангажимент да транспонира новите директиви в сферата на обществените поръчки до април 2016 г., но амбицията на правителството е да е готово няколко месеца по-рано. Дончев информира, че е сформирана работна група по изготвянето на новите текстове в закона, която трябва да приключи до два месеца.

Предлага се и вариант за обжалване с едноинстанционно производство само чрез Комисията за защита на конкуренцията за процедурите под така наречените национални прагове.

Новият закон трябва да решава и въпросът за поръчките, отдавани без процедура на кооперациите на инвалидите, защото тази практика изкривява пазара, каза още Дончев. В момента те имат право да кандидатстват за всичко, включително и за разработването на нови софтуерни решения. В много от случаите това е техника за избягване на конкурентна процедура и едва ли подпомага хората с увреждания, коментира вицепремиерът.

През последните години над 80% от строителния пазар се обуславя от обществените поръчки, като близо 90% от тях са финансирани от еврофондовете, посочи председателят на Управителния съвет на Камарата на строителите Светослав Глосов.

Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова, подкрепиха новата правна рамка и в частност разработването на типова документация за тръжните процедури, на предлаганите нови насоки за определяне на критериите за техническите предложения и въвеждането на електронни търгове. Според тях това ще доведе до избягване на пропуски и грешки и до намаляване на рисковете от забавяне на изпълнението на проектите заради многобройните обжалвания.

По данни на двете министерства в оперативни програми "Околна среда" и "Регионално развитие" има драстични случаи на забавено финализиране на тръжни процедури с по 1,5-2 години. Най-често допусканите нарушения по обществените поръчки са неправомерни или дискриминационни критерии за подбор, дискриминационни технически спецификации с посочване на твърде специфични стандарти и включване на субективни показатели в методиката за оценка на офертите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...