Промени в Закона за обществените поръчки ще улесни участието на специализирани предприятия в обществени поръчки. Законодателните изменения бяха приети от Министерски съвет (МС) по време на редовното им заседание. Целта е това да бъде в стъпка при политиката за подпомагане и стимулиране на компаниите на хора с увреждания.
Заедно с това измененията трябва да ограничат недобросъвестното използване на предвидените облекчения и да се намалят рисковете от забавяне или неуспешно възлагане на поръчките.
“Със законопроекта се отменя забраната възложителите да поставят изисквания за икономическо и финансово състояние, квалификация и технически възможности по отношение на специализираните предприятия или кооперации на хора с увреждания”, обясняват от пресцентъра на МС.
Идеята е по този начин да се гарантира, че възлагането на поръчката ще се съобрази с капацитетните възможности на тези лица при запазване на конкуренцията между тях.
Законодателните изменения предвиждат минимум 80 на сто от предмета на поръчката да се изпълнява от специализирано предприятие или кооперация на хора с увреждания със собствено производство или ресурс.
“Урежда се и възможността при възлагане на запазени поръчки да участват и други лица, извън кръга на специализираните предприятия. Целта е да се постигне бързина и ефективност в процеса на възлагане, тъй като се спестява време от прекратяване и повторно откриване на процедурата, в случай че не може да се възложи на специализирано предприятие”, подчертават от кабинета.
Промените в законодателството предвиждат също Агенцията по обществени поръчки да премине към Министерство на финансите.
“Това ще създаде предпоставки за провеждане на единна политика в областта на обществените поръчки чрез обединяване в общо ръководство на органите, отговорни за методология, мониторинг, централизирано възлагане, предварителен и последващ контрол”, обясняват от правителството.