Орязването на бюджетите на университетите с 20% през юли ще постави на карта първия семестър в част от висшите училища и ще доведе до дълги принудителни зимни ваканции. Някои училища по изкуствата вече обявиха, че са били принудени да разместят учебните програми, за да могат да затворят през декември. Пред безпрецедентна ситуация е и Софийският университет, който ще започне годината без одобрен график на семестрите и яснота докога ще се учи, показа проверка на в. "Сега".
И през военни години СУ е успявал да одобри график на учебното време, а сега е ясна само датата за откриване на новата учебна година, коментираха преподаватели. Със заповед от 10 август ректорът проф. Иван Илчев е указал, че новата учебна година ще започне на 1 октомври, а занятията - на 4 октомври.
"Графикът на учебния процес ще бъде уточнен допълнително в зависимост от финансовото състояние на университета", пише още в заповедта. Това означава, че ВУЗ-ът все още не е решил дали да прибегне до съкращаване на първия семестър и пускане на студенти и преподаватели в по-дълга ваканция. Очаква се решението да бъде взето на академически съвет идната седмица. Ако университетът вземе решение за излизане във ваканция, разписанията на учебните занятия вероятно ще трябва да се променят, за да се компенсира ваканцията с по-висока натовареност на студенти и преподаватели.
На 21 ноември ще приключи първият семестър в Националната академия за театрално и филмово изкуство. От тази дата НАТФИЗ излиза в дълга ваканция - до 14 февруари. Според решение на академическия съвет през ваканцията всички учебни сгради ще бъдат затворени, отоплението и осветлението ще се изключат централно, а преподавателите ще бъдат пуснати в неплатен отпуск през декември.
"От 4 години представителите на висшите училища по изкуствата поставяме един и същи проблем. Издръжката на 1 студент при нас не покрива разходите, а броят на студентите е малък. След орязването на бюджетите с 20% сме принудени да затворим", обясни ректорът проф. Станислав Семерджиев. Заради принудителната ваканция университетът е взел решение да увеличи натовареността и на студенти, и на преподаватели. Университетът се отказва и от класическата януарска изпитна сесия. "Студентите ще бъдат оценени по това, което са показали до края на семестъра", обясни Семерджиев.
Пред дълга принудителна ваканция е и Националната художествена академия. "Академията има много зали, които трябва да се отопляват, а субсидията е недостатъчна. Проблеми има и в останалите училища по изкуства, макар че за момента няма решения за съкращаване на първия семестър", коментира Петър Чаушев, председател на Националното представителство на студентските съвети.
Заради липсата на пари университетите вече обявиха и че няма да могат да дават стипендии за успех на студентите.
Ваканции няма да се наложат във всички университети. "При нас вероятно няма да се стигне до такова решение, но тепърва ще гледаме до къде ще ни стигне актуализираният бюджет", коментира ректорът на УНСС Борислав Борисов.
"Догодина в нашето положение ще са много университети, ако параметрите на проектобюджет 2011 останат същите", прогнозира обаче ректорът на НАТФИЗ. В момента повечето университети кърпят дупката с преходни остатъци, които през 2011 г. ще са се изчерпали. Според проектобюджета обаче сумите за висшите училища остават на нивото след юлската актуализация.