"Законът за развитието на академичния състав е най-голямата реформа, правена през последните 20 г. у нас в сферата на науката и висшето образование". Това заяви днес министърът на образованието Сергей Игнатов по повод приетия закон през миналата седмица.
"Чувствам се радостен и горд, че нашето правителство успя да направи това, което други не можаха. Воювах, понесох всички оплювки, но твърдо стоях зад тази промяна", каза той.
Междувременно от сдружението на младите учени "Когато" разпространиха становище, в което се казва, че новият закон за академичното развитие охранява статуквото. Оттам твърдят, че правителството на ГЕРБ, в лицето на Министерството на образованието, вместо да се бори, стимулира корупцията, предаде БГНЕС.
"Законът прехвърля своите правомощия на местните правилници на ВУЗ-ове и научни организации, делегирайки им незаконно и надвишено права", се казва в разпространената от тях листовка.
Първата крачка към различно финансиране на университетите ще бъде направена още в следващия бюджет, каза министърът, цитиран от БТА. Той има и идея за различно финансиране по определени специалности, например инженерните.
Критериите за определяне на финансирането ще бъдат качеството и резултатите, обясни министърът.
Игнатов отбеляза, че в България има около 15 университета, които са гръбнакът на висшето образование, и следва да получат различна субсидия, особено в области, където са най-добри, предаде bTV. Той посочи, че в зависимост от реализацията на студентите може да се съди и за нивото на самото учебно заведение.
Министърът се надява през май да започне преглед на научния потенциал на висшите учебни заведения, а в края на октомври да бъде готов пилотен проект за рейтингите на университетите.