Уникална за страната ни порода свине е на път да изчезне

14.01.2010 | 10:14
по статията работи:
Само преди 4 години в Шуменско е имало 300 стада от полудивите свине
Уникална за страната ни порода свине е на път да изчезне

Уникалната за страната ни източнобалканска порода свине е на път да изчезне напълно, алармира за реалната опасност председателят на свиневъдите Кульо Кулев. В момента са останали само няколко стада, в които се отглежда животните с 2500-годишна история у нас. Само преди 4 години в Шуменско е имало 300 стада от полудивите свине, сега те са едва 28. Стопаните от областите Шумен, Бургас и Варна са започнали масова кастрация на прасетата. Причината е, че нямат средства за тяхното изхранване, както и пазар за продажбата им. У нас търговците предпочитали вносното дотирано свинско месо пред по-вкусното и качествено на т.нар. "полудиви прасета, от които се произвеждаше прочутата Смядовска луканка.

На практика пазар има, и то международен, наше месо искат от Испания и Италия, но няма как да изнасяме, заради карантината, която още не ни е вдигната", разказвa Кулев.

През 2007 година в Смядовско беше пламнала чума и ЕС наложи карантина. Искаха да спрем ваксинирането, спряхме го. От 2005 г. не ваксинираме животните си. След последния случай, от преди две години, болест по нашия добитък не е имало, но нали през август се откри диво прасе в Тутраканско с чума и... край, карантината остана, каза още Кулев, който е решил да сезира областния управител на Шумен Димитър Александров за проблемите на свинарите, за да помага да се търси изход от критичната ситуация, пише в. "Форум".

Източнобалканската порода е уникална и е вписана в Червената книга като застрашен вид. Тя е една от четирите породи в Европа и в момента доказваме, че животните ни са с най-добри вкусови и хранителни качества и ще бъда много жалко, ако я загубим, смята Кулев. Това било съвсем реално, защото стопаните освен, че не могат да реализират месото си навън, не могат и у нас. Никоя от лицензираните лаборатории не можела да коли животните им за вътрешния пазар. Освен това, животновъдите не получавали и подпомагане за отглеждането им, въпреки че ЕС е предвидил пари за това.

„За нас обаче не се отнася, тъй като имаше изискване да имаме определени декари затревени площи за паша. Въпреки, че нашите прасета се гледат в горите, доказахме пасища, но пак ни отрязаха от земеделското министерство. В момента броят на животните е на санитарния минимум и чувам, че масово се кастрират майки. Аз може би ще съм последният, който ще си изколи стадото, но и ще го направя, защото нямам друг изход, каза още Кулев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...