Неправилни са обвиненията, че България е полицейска държава. Това заяви тази сутрин в ефира на "Нова телевизия" посланикът на САЩ в България Негово превъзходителство Джеймс Уорлик.
Корейската народнодемократична република е полицейска държава, България не е. Това са неправилни сентенции. България е добре работеща демокрация, в която на власт е правителство, уважаващо законите, заяви американският посланик. "Има добро сътрудничество между българските и американските служби", отбеляза посланик Уорлик, но отказа да коментира въпроси, свързани с разузнаването. Той се надява, че ако наистина има заплахи срещу българския премиер Бойко Борисов, ще бъдат взети съответните мерки.
Коментирайки доклада на Европейската комисия за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешния ред, посланик Уорлик отбеляза, че в тях са фиксирани мерките, които се виждат от българското общество - арестуването на хора, които допреди това са били недосегаеми. Той смята, че предстои да бъде свършена още работа. Посланикът на САЩ обеща, че страната му ще продължи да оказва помощ на България в съдебната система: Ще подпомогнем по начин, по който ни помолят. Ще откликнем на всякакви бъдещи молби за сътрудничество и помощ. Посланик Уорлик направи уговорката, че едно е да се правят арести, съвсем друго е да се реформира съдебната система: Искаме българското правителство да има успех в борбата срещу престъпността.
"Има хора в България, които имат интерес да не се постигне диверсификация на енергийните доставки и ще направят всичко за това", смята посланик Уорлик. Той е убеден, че шистовият газ е една разумна алтернатива за България, която трябва да се разгледа. По повод на екологичните опасения при добива на този нетрадиционен вид газ, американският посланик заяви, че трябва да има дискусия по въпроса, която ще разсее тези съмнения.
Преговорите с Русия в енергийната област не са прозрачни.Въпреки това Русия е един надежден партньор, който си върши добре работата, коментира посланикът и добави: Но българите трябва да чуят посланието, дали ще диверсифицират източниците или ще разчитат на един доставчик. Ако правителството обяви търг за изграждане на седми блок на АЕЦ "Козлодуй" или нова процедура за "Белене", американски компании със сигурност ще участват. "Белене" не изглежда добър проект. За това говори фактът, че повече от година няма интерес от инвеститор. Ако е добър проект, инвеститорите сами щяха да дойдат", заяви посланикът.
В заключение той още веднъж подчерта, че "САЩ са добър приятел на България и българските граждани, пише БГНЕС.