Употребата на контрабанден тютюн надвишавал легалната консумация

05.01.2018 | 11:30
по статията работи: econ.bg
Производителите губят приходи, държавата - данъци, а потребителите нямат никаква гаранция за качеството, заявяват от бранша
Употребата на контрабанден тютюн надвишавал легалната консумация
Снимка: БГНЕС

Употребата на контрабанден нарязан тютюн многократно надвишава легалната консумация. Това заяви вчера пред БНР председателят на УС на Националната асоциацията на тютюнопроизводителите (НАТ 2010) Цветан Филев. Преди по-малко от два месеца премиерът Бойко Борисов се похвали на среща с бизнеса, че за две години контрабандата на цигари и тютюн е намаляла почти пет пъти. По неговите думи контрабандата в бранша, която доскоро е била 34 на сто, вече е свита под 7 процента.

Според Филев легалните производители губят продажби и приходи, държавата губи данъци и приходи, а пушачите получават продукт, който е с неясен произход и без гаранция за качеството и стандартите му. 

Атанас Русев от Центъра за изследване на демокрацията допълни, че мерките за ограничаване на рекламата на тютюневи изделия в интернет и следенето на куриерските услуги ще спомогне частично за решаването на проблема. "Две групи от населението ползват такъв тютюн. Едната е в малките населени места. Другата е в градското население. Търговията в интернет по-скоро засяга градското население", каза той. Русев допълни, че новите мерки няма да сработят в малките населени места, където търговията с нелегален тютюн става от ръка на ръка.

Нелегалната търговия с тютюн влияе много пряко върху един много добре законово регулиран бизнес, отбеляза Иван Делчев от Българската асоциация на търговците на тютюневи изделия. "Истината е, че държавата е най-големият регулатор на този процес. Мерките, които тя предвижда, влияят не само в една посока. Истината е, че тези мерки влияят както в посока на това бизнесът да стане легален, тоест всички продукти, които са на пазара, да бъдат облепени с бандерол, да се продават в лицензирани за тази цел обекти, така влияят и мерките, които взимат нашите законотворци, влияят скрито в подкрепянето на сивия сектор", заяви той.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...