Учените от БАН и правителството се споразумяха за бъдещето на академията

19.05.2010 | 14:30
по статията работи:
Правителството не се интересува от имотите на академията, заяви образователният министър. БАН няма да бъде закрита, увери премиерът
Учените от БАН и правителството се споразумяха за бъдещето на академията

Учените от БАН и правителството се споразумяха за бъдещето на академията. Българската академия на науките няма да бъде закрита, не е стоял и не е поставян такъв въпрос. Това увери премиерът Бойко Борисов след среща с представители на протестиращите от БАН в Министерски съвет, предаде Агенция "Фокус". Борисов заяви още, че държавата не се интересува от имотите на академията и никой няма намерение да прави молове от тях. В момента се проверяват създадени възможности в миналото за продажба на такива имоти. Ако има нарушения, те ще бъдат дадени на Прокуратурата. Премиетър заяви: всички в държавата съкращават, това важи и за БАН. Съкратени са 10% от администрацията, може още малко.

Академията ще бъде първостепенен разпоредител с бюджетни средства със заместник-шеф по финансите. Централното управление се запазва, никой не е имал намерение то да се закрие, стана ясно от думите на премиера. Разбрахме от протестиращите, че се водят от различни коментари, от които се наслагват проблеми, посочи премиерът. По думите му  не спират опитите да се яхат и инспирират протестите.

По думите Борисов реформата в БАН трябва да е приключила до края на годината. Той заяви, че единственото, което правителството ще изисква от академията, е да дават качествена продукция, да осъществят реформата и да направят така, че БАН да е за пример.

Напълно естествено е хората да се чувстват засегнати от 20-процентното съкращаване на разходите, заяви просветният министър Сергей Игнатов във връзка с протеста на учените от БАН. По думите му след като цялата държава е в криза и навсякъде има съкращения, академията на науките трябва да понесе тази тежест през следващите месеци.

Няма друга тема. Темата за имотите повдигат те сами. Единственото, което казваме като правителство, е, че не се интересуваме от имотите на академията. Тъкмо обратното. Дори с новия проектозакон те са защитени по на начина на стария. Ако има някакво преобразуване, то ще става чрез решение на Народното събрание. Когато имоти се управляват добре, те изплащат своята себестойност за 7-8-10 години. Тоест, ако част от тези имоти се отдават, а ние знаем, че се отдават под наем, би трябвало отдавна в сметките на БАН да има огромна сума пари и да не зависят от 70-те милиона, които са сега. Този проблем с имотите си е абсолютно техен, наистина те ги управляват, но твърдя, че ако БАН е публична институция и зависи от бюджета, те в никакъв случай не са частни, заяви просветният министър.

Министър Игнатов допълни, че за момента БАН разполага с толкова средства за иновации, колкото държавата може да отдели. По думите му финансирането ще се увеличи, когато икономиката ни се раздвижи и когато частният сектор също започне да инвестира в научни изследвания, пише Dariknews.bg.

Учените от БАН проведоха днес първия в историята си протест. Те се обявиха против намеренията на образователното министерство за закриване на централното академично звено и подчиняване на институтите на други държавни ведомства. Митингът-шествие започна в 11 часа пред сградата на БАН и завърши с връчване на петиция в сградата на Министерския съвет. Учените носеха плакати и транспаранти. Всеки, дошъл на протеста, носеше лепенка "Българска академия на науките протестира" с името на института, в който работи. На някои от транспарантите беше изписано "Министерство има, образование няма", "Младеж - бяга от Бг, наука - в ликвидация". Учените носят български знамена.

Председателят на академията никола Съботинов беше категоричен, че до този момент ръководството на БАН не може да бъде обвинено в нищо, в никакви злоупотреби по отношение на имотите, които са държавна собственост. Не е извършена нито реституция, нито приватизация на подобни имоти. Ние сме една от малкото организации, които не могат да бъдат обвинени в заменки, в използвани неправомерно, твърди акад. Съботинов. По неговите думи не са важни имотите, а науката, която се прави в Академията. Той подчерта, че ръководството на БАН се мъчи да направи реформите и призова кабинета да даде подкрепата си затова и да повиши заплащането на учените.

Председателят на академията заяви вчера, че в момента се пречи на започналата реформа, която предвижда премахване на дублиращите се дейности и назначаване на млади учени в академията.

Разформироването на академията с цел автономия на научните институти няма смисъл, защото институтите и сега са независими юридически лица, а разпадането на националния научно-изследователски център означава, че БАН ще изчезне като научен център, обясни академик Съботинов.

Централното звено на академията спестява на държавата над 4 милиона лева за административно обслужване и вече е с 20 процента по-малко кадри. Общо 430 учени в пенсионна възраст са съкратени от началото на реформата, а на тяхно място са назначени само 130 млади учени, заради орязания бюджет на академията.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...