Учени направиха "карта" на световните корпорации

26.10.2011 | 13:15
по статията работи: Данаил Казаков
Освен, че са построили модел на това кой какво притежава, учените са систематизирали и от къде идват приходите в тези компании
Учени направиха "карта" на световните корпорации
Модел на това какво притежават собствениците на компаниите в целия свят са направили група от трима системни теоретици от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих.

За целта учените са използвали база данни, включваща 37 милиона компании и инвеститори в световен мащаб и са анализирали всички 43 060 международни корпорации и връзките между тях на база собственост на акции.

Освен, че са построили модел на това кой какво притежава, учените са систематизирали и от къде идват приходите в тези компании. На базата на тези данни са направили карта на цялата структура на икономическа мощ в света, пише Financial Times.

Учените открили, че схемата на контрол на международните корпорации има формата на вратовръзка, в която доминиращо ядро от 147 компании се разпростира от центъра. Тези компании имат взаимно преплитащи се дялове една в друга и по-между си контролират 40% от богатството в цялата система.

Те забелязали също, че 737 компании в мрежата контролират 80% от всичко. Това е първата карта на глобалната организация на международните корпорации, заявяват авторите на проучването.

Движенията "Окупурай ..." най-вероятно ще предложат резултатите от това изследване, като доказателство за огромният дисбаланс в дистрибуцията на богатството. При разговор с един от системните теоретици изготвили проучването, той заявил, че е притеснен, но не и изненадан от нивото на преплетеност между компаниите.

Подобни структури са естествени и се срещат често в биологията“, заявил той. Икономистът смята, че опасността идва, когато се комбинират хиперсвързаността с концентрацията на власт. Според швейцарският учен това би довело до нестабилна среда.

Мрежата на корпоративния контрол обаче, не е конспирация за световна доминация. Има много причини за силната ѝ преплетеност: мерки против поглъщане, намаляване на разходите за транзакции, поделяне на риска, повишаване на доверието и групиране по интереси са само част от тях.

Данните, разбира се, не са 100% изчерпателни. От схемата са изключени частни компании, държавни финансови институции, инвестиционни фондове, пенсионни фондове и други дружества, които на практика не притежават парите които управляват.

Ето и 20-те компании начело на класацията.

1. Barclays plc
2. Capital Group Companies Inc
3. FMR Corporation
4. AXA
5. State Street Corporation
6. JP Morgan Chase & Co
7. Legal & General Group plc
8. Vanguard Group Inc
9. UBS AG
10. Merrill Lynch & Co Inc
11. Wellington Management Co LLP
12. Deutsche Bank AG
13. Franklin Resources Inc
14. Credit Suisse Group
15. Walton Enterprises LLC (holding company for Wal-Mart heirs)
16. Bank of New York Mellon Corp
17. Natixis
18. Goldman Sachs Group Inc
19. T Rowe Price Group Inc
20. Legg Mason Inc

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...