Училищата-гиганти не предлагат качествена грижа за учениците

22.04.2013 | 14:45
по статията работи: Филипа Тодева
Янка Такева от Синдиката на българските учители призова за по-ниска концентрация на ученици в подобни учебни заведения
Училищата-гиганти не предлагат качествена грижа за учениците

Близо 150 на брой са т.нар. „училища-гиганти“ с над 1000 ученици, съобщава iNews.bg. Председателят на Синдиката на българските учители (СБУ) Янка Такева заяви, че в тях не се предлага качествено образование и не се полагат достатъчно грижи за учениците.

Не може да се прескачат 7-годишните и 19-годишните деца“, недоволно изтъкна тя, добавяйки, че броят на децата в едно училище не бива да е повече от 800.

Като примери за гигантски училища в София например тя посочи 31-во, 32-ро, 137-мо, 18-то и 51-во училище.

В София средната работна заплата е най-голяма, поради факта, че Столична община дофинансира системата на образованието – и детските градини и училищата, особено маломерните паралелки. Средно за страната заплатата на учителите достига 719 лева, а за непедагогическия персонал – 485 лева.

От 1 януари в 86% от учебните заведения увеличението на заплатите е около 8%.

По-уредената ситуация в София обаче е в контраст със затрудненото положение на много райони из страната. Такева изтъква като изключително проблемни области като Шумен, Разград, Кърджали, Пазарджик и Благоевград.

В 97 училища у нас средната заплата е едва 500 лева. В други 29 заплатите са близо 450 лева за учители и минимална работна заплата за непедагогическия епрсонал. Тези учебни заведения гравитират между 20 и 120 ученици, но в никакъв случай не могат да бъдат закрити. Вместо това е нужно да бъдат защитени. Към момента със статут на защитени са 94 училища, като от СБУ предлагат числеността им да бъде увеличена до 130.

Учителският синдикат предлага предизборно споразумение на всички партии. То включва 18% увеличение на единните разходни стандарти, което да бъде въведено в 2014 година. В момента средният единен разходен стандарт е 1528 лева. С прокарване на увеличението той ще стане 1834 лева. Такева обясни, че става въпрос за попълване на дефицита от 600 милиона лева.

"Вече проведохме няколко разговори с политическите сили, които казват: "Това е толкова много, това не може да стане". Не, това са нашите пари, които са били в системата и ние трябва отново да си ги върнем", категорична бе тя.

Все пак според нея системата на делегираните бюджети трябва да се запази, при условие, че директорите не вземат решенията еднолично, а в тях участва и педагогическият съвет.

Национално анкетно проучване на СБУ сред учители и директори очертава повечето проблеми, до които доведоха делегираните бюджети.

Според 30,7% от запитаните материалната база в училищата се е подобрила значително, 24,9% отговарят, че няма значително подобрение, а според 24% промяна няма. От друга страна, 33,1% са категорични, че няма промяна в условията на труд, при 23% подобрението е значително, а при 23,9 незначително. За 8,4% има рязко влошаване в условията на труд.

При основната заплата отчетливо увеличение са имали 17,4%, близо 50% от педагозите обаче, не са имали кой знае какво увеличение. При 23% няма промяна на основната заплата. По отношение на диференцираното заплащане значително увеличение са усетили 19,4%, по-малко – 29,4, а при 26,8% няма промяна. Намаление в диференцираното заплащане има при над 16%.

22,6% от учителите и директорите са доволни от възнагражденията си. Но други 71,7% заявяват, че не са. При диференцираното заплащане съотношението е 35% доволни и 52% недоволни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...