Днес откриха първия Съвместен геномен център на Балканския полуостров, който се намира в Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Изграждането на центъра беше един от основните приоритети на Министерство на земеделието и храните, защото е свързано с прилагането на високите технологии с оглед развитието на агробиоикономиката на България и за това как да я направим конкурентноспособна в европейски аспект, заяви министърът на земеделието и храните Валери Цветанов по време на отриването геномния център, съобщиха от МЗХ.
Изхождайки от позицията, че ЕС си е поставил за цел да изгради биоикономика, основана на познанието, при което, следвайки Лисабонската стратегия, всяка страна членка на ЕС трябва да достигне 3% вложение от брутния вътрешен продукт в научно-технологичните изследвания, ние решихме да подпомогнем създаването на Съвместния геномен център и неговия начален старт с 4,1 млн. лева, каза още Цветанов.
Съвместният геномен център ще представлява съвременен високотехнологичен център, целта на който е свързана с разработването на нови продукти и повишаването на конкурентоспособността на българската биоикономика. С него ще се осигури на българските учени и на малките и средни предприятия достъп до модерна апаратура и високо квалифицирани специалисти за разработване на устойчиви и конкурентни биопродукти за земеделието, хранително-вкусовата промишленост, козметиката, фармацевтиката, енергийната и горска промишленост и здравеопазването. В началото на есента в него ще бъде цялостно монтирана заявената апаратура и ще функционира пълноценно.
Центърът е изграден на базата на публично-частно партньорство между Министерство на земеделието и храните, Селскостопанската академия и СУ "Св. Климент Охридски".