Фондът за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) е отговарял на поставените от квесторите на Корпоративна търговска банка (КТБ) въпроси. Указанията са подписани от Нели Кордовска в качеството й на заместник-председател на Управителния съвет на фонда, упълномощена да го представлява от подалия през ноември миналата година председател на УС Росен Николов. Това посочват от институцията в писмо, изпратено до медиите. Така информация бе изнесена по-рано днес от председателя на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова.
Те посочват, че цитираното в медиите писмо до квесторите на КТБ АД е в отговор на поставени от тях въпроси относно прилагането на Закона за гарантиране на влоговете в банките (ЗГВБ).
От фонда подчертават, че дадените указания до квесторите на КТБ АД не трябва да се интерпретират изолирано, а във връзка с поставените от тях конкретни въпроси.
„Управителният съвет на фонда не дава указания изобщо, а само и по повод на поставени конкретни въпроси. В конкретния случай, който се интерпретира свободно и откъснато от фактическата обстановка, ФГВБ е потвърдил даван вече от него отговор на поставян от квесторите на КТБ АД въпрос“, посочват от фонда.
Миналата седмица квесторите на КТБ Станислав Лютов и Елена Костадинчева бяха обвинени от премиера Бойко Борисов, че са променили договори за депозити на над 1000 клиенти на банката. Така те ощетили фонда с около 100 млн. лв. Квесторите поискаха експертна оценка на действията си и се оправдаха, че единствено са изпълнявали указанията на надзора. Това бе отречено от БНБ, а прокуратурата започна разследване по случая, като изиска от Централната банка всички указания, давани на Лютов и Костадинчева.
Въпросът, който са поставили квесторите е как да третират случай, при който договор с привилегирована лихва е прекратен на 20 юни 2014 г., сумата е преведена от банката, но поради поставянето й под специален надзор парите са върнати обратно и са заведени като кредитно салдо на името на вложителя и по тях не се начислява лихва.
От фонда посочват, че отговорът е изцяло съобразен с дефиницията на понятието „влог“ съгласно ЗГВБ и съответно тази сума е квалифицирана като „кредитно салдо в резултат на обичайна банкова сделка”. Указано е, че съответното лице следва да се подаде като вложител към ФГВБ.
На общо събрание на фонда, проведено през ноември миналата година, квесторите са поискали доизясняване на поставените въпроси.
Отговорът на повторно зададения въпрос, който ФГВБ изпраща на 20.11.2014 г., е подписан от Нели Кордовска и е съответно: „Ако вложителят при прекратяването на договора е платил наказателна лихва за предсрочното му прекратяване, влогът е гарантиран.“