"Кучетата могат да бъдат или бездомни, или домашни. Не може да има осиновено куче, което се отглежда навън. Такова животно просто няма", заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова, цитирана от БГНЕС.
"Аз нося отговорност за времето, в което аз съм кмет, но въпросът с кучетата съществува от 20 години и е трудно решим", коментира тя. "В закона и навсякъде отговорността е на кмета. Не случайно аз съм искала промени, които да ми дадат възможност да си свърша работата”, посочи Фандъкова.
Проблемът по думите на Фандъкова е изключително сериозен, изисква много работа и воля за справяне, а не политизиране.
"Не мога да допусна въпросът с безстопанствените кучета да се политизира. Отговорността е моя и аз я нося пред гражданите на София", каза още кметът на Столичната община, цитирана от агенция „Фокус”.
Столичният общински съвет разглежда днес Програмата за овладяване на популацията на безстопанствените кучета на територията на Столична община 2012-2016 г. Йорданка Фандъкова е убедена, че е реално заложеното в програмата до 2016 г. популацията на безстопанствените кучета да намалее с 95%.
"Това е една програма, която се основава на сега действащото законодателство и е реалистична за изпълнение", смята Фандъкова и обеща да работи целите в програмата да бъдат изпълнени дори и преди заложените срокове.
"Настоявах и вече съм издала заповед да има много строг контрол при осиновяването от приюти и последващ контрол за изпълнението на ангажиментите", обясни Фандъкова. Според нея трябва да се работи отговорно и интензивно към намаление броя на кучетата. Тя изтъкна и необходимостта от приемането на национална програма за справянето с този проблем.
"Заложили сме възможност да се сключват споразумения с организации, стопанисващи приюти и такива, които имат приюти, за да може да увеличим капацитета", обясни тя. Общинната ще води преговори с ветеринарните лекари за цената на техния труд, ако общината да им предоставя нужните материали за манипулациите, които те ще извършват спрямо уличните кучета.