Федералният резерв на САЩ (ФЕД), реши, че ще вложи допълнителни финансови средства, за да стимулира американската икономика, съобщава агенция "Ройтерс". Нещо повече – от Резерва са пояснили, че ако се наложи, са готови да влеят още субсидии, които да стабилизират крехкото състояние на икономиката.
Централната банка увеличи квотата на програмата си Operation Twist с 267 милиарда долара. Проектът също така че бъде продължен до края на годината, а не както бе уговорено досега - до края на месец юни. Operation Twist се изразява в масовата продажба на краткосрочни облигации в замяна на закупуването на дългосрочни такива, като идеята е да се понижат дългосрочните лихви в страната. Именно в тази мярка ще бъдат влети и новопредоставените 267 милиарда долара.
Председателят на Федералния резерв – Бен Бернанке посочи, че задълбочаващата се криза в Европа забавя изключително много ефективността и растежа на американската икономика.
„Ако не видим някакво устойчиво развитие при трудовия пазар, ще трябва да вземем допълнителни мерки“, каза той. „Все още разполагаме с доста сериозни възможности да се намесим по-активно и имаме готовността за това“.
Централната банка намали сериозно очакванията си за икономическия растеж в страната през 2012 година. Прогнозираният напредък бе свален с цял процент – между 1,9 и 2,4%, като през април очакванията на ФЕД бяха за между 2,4 и 2,9%. От Резерва са намалили и прогнозите за следващите две години.
Същевременно по-бавен растеж се очаква и в условията на пазара на труда, като безработицата гравитира около 8%. Прогнозите са, че това равнище ще бъде спазено като цяло и показателят до края на текущата година ще варира между 8 и 8,2%.
Валутните пазари реагираха смесено на обявената мярка, като доларът понижи курса си спрямо еврото, но същевременно се повиши спрямо японската йена. Известно количество икономически експерти пък отбелязаха, че е твърде вероятно ФЕД да стартира по-агресивна и настъпателна политика на закупване на облигации.
Други проблеми пред икономиката на САЩ са силно намалялото търсене и наемане на работна ръка, слабото индустриално производство, както и пониженото потребителското доверие. Икономиката на страната е нараснала само с 1,9% през първото тримесечие, което е прекалено забавен растеж, за да може да се справи с нивото на безработица. Според експертите, които са на същото мнение като ФЕД относно растежа, второто тримесечие няма да бъде много по-цветущо.
Самата Централна банка обяви, че ще продължи твърдия си курс на ниски лихви, граничещи с нулевото равнище. ФЕД следва тази политика от декември 2008 година, като според изявленията на институцията лихвите ще останат на сходно ниво поне до края на 2014 година.