Федералният резерв на Съединените щати ще разгледа предложение за свиване на правомощията си за извършване на спешни кредити към затъващи институции по настояване на Конгреса на страната, предаде Reuters. След 2007-08 г., когато избухна Голямата рецесия, централната банка започна провеждане на политика за спасяване на финансовите институции, които бяха обявени за „твърде големи, за да бъдат оставени да фалират“ („too big to fail”). Сред тях бяха застрахователят AIG, както и някои от най-големите банки в САЩ, като Citigroup.
Предложението, което ще бъде разгледано на открита среща на ръководството на Федералния резерв във Вашингтон, включва изискването централната банка да може да предоставя помощ на затъващи институции само в случаите, при които чрез нея може да се окаже „широкообхватна“ подкрепа за разрешаване на големи проблеми на финансовия сектор. След спасяването на големите банки, застрахователни и кредитни институции, централната банка на САЩ беше обвинявана, че отпуска кредити на специално избрани от нея институции и наглася условията спрямо всеки индивидуален клиент.
Ако предложената от Конгреса реформа бъде приета, това ще е втория опит за лимитиране на способностите на Федералния резерв да интервира, когато на финансовите пазари се появят проблеми. Преди 5 години финансовата реформа, известна под името на авторите си, конгресмените Крис Дод и Барни Франк, с която на централната банка беше забранено да отпуска спасителни заеми на индивидуални банки, както и на институции, намиращи се в несъстоятелност.
След началото на кризата от 2008 г. Федералният резерв се възползва от правомощията си да спаси затънали финансови институции, да помогне на банките, обявени за „твърде големи, за да фалират“. Освен директното подпомагане, чрез отпускане на кредити в тези институции, централната банка на САЩ започна и по-обща кампания за спасяване на финансовия сектор на обща стойност 710 милиарда долара.