На 12 април фелдшерите излизат на символичен протест. Причината е, че от години професията им у нас е без статут.
„До демократичните реформи в България имаше над 7000 души, които практикуваха тази професия. В момента те са над 4000. Тези хора искат законово да им се регламентира професията като „лекарски асистенти", заявиха днес от Сдружението на медицинските фелдшери (бакалаври по медицина) в България. Те искат промяна в Закона за здравеопазването, с която да се регламентира професията, т.е. да й се даде паспорт. До сега съсловието не е чуто от нито една държавна институция.
„Фелдшерът е отделна професия, няма нищо общо с тази на лекарите и медицинските сестри". Последният випуск завърши в медицинските факултети през 1998 г. Искаме отново да се възобнови обучението, заявиха фелдшерите.
Получава се така, че специалността не е легитимирана законово, а се практикува в спешните центрове, МВР, Министерството на правосъдието, училищата и др. Трудът на хората се ползва там, където има недостиг на медицински кадри.
Фелдшерите искат да имат професионална съсловна организация, която да защитава техните интереси. Към момента такава няма.
Изпратено е писмо до премиера Бойко Борисов, в което се пита за причината да се крие съществуването на тази специалност.
Пред всички Центрове за спешна медицинска помощ в България ще бъдат изградени пунктове за събиране на подписи в подкрепа на исканията. Готовност да протестират са изразили фелдшери във всички областни градове. Ще бъдат проведени кампании за запознаване на обществеността с проблема, заявиха в отговор на въпрос на Econ.bg от организацията. Всички протестиращи ще носят тъмносиня лента на реверите си. По време на протеста пациентите няма да бъдат връщани, обещаха от сдружението.