Финансист: Очаква ни период на скъп долар

08.01.2015 | 11:58
по статията работи: Десислава Маданска
Запазете спестяванията в щатска валута, съветва анализаторът
Финансист: Очаква ни период на скъп долар
Снимка: Thinkstock/Guliver

Очаква ни дълъг период на скъп долар, в което няма нищо лошо или тревожно. Това прогнозира финансовият анализатор Димо Димов от финансова група „Карол“.

Според него е възможно още по-голямо поскъпване на щатската валута, така че тя да се изравни по стойност с еврото. Едно евро в момента се продава за 1,1830 долара, като това е най-ниската цена на еврото от 2006 г. насам.

По думите му движението на еврото надолу е много силно. През май миналата година курсът евро-долар беше 1,40 долара за едно евро, тоест оттогава имаме около 22 цента спад, което е огромно движение за валутните пазари.

„Фактът, че бяха преминати важни нива, които преди това спираха спада на еврото, говори, че имаме дългосрочен тренд на спад на еврото. Не изключвам и да се стигне до паритет на двете валути“, прогнозира Димов. 

Той обясни, че движенията на валутите по принцип са циклични. От 2000 г., когато доларът беше скъп, той започна да поевтинява и до 2008 г. достигна цена от 1,6040 на еврото спрямо долара при 0,8230 цена на еврото към един долар през 2000 г., припомни Димов.

От 2008 г. насам досега имаше консолидация - движение на валутния курс в много широки граници между 1,640 до 1,220, отбеляза той. Тази консолидация обаче по думите му "вече се пробива" и обикновено след това следват големи движения в курса на валутите. Независимо от глобалните явления, довели до това положение, явно е дошъл моментът доларът известно време да бъде скъп, смята Димов. Според него това няма да продължи само една година, така ще бъде още поне четири - пет години.
По думите му това са нормални пазарни движения, стойността на основните валути се променя циклично.

„Когато местната валута е евтина, това води до по-добри продажби за тези, които изнасят продукцията си“, коментира Димо Димов. 

Влиянието на скъпия долар върху българската икономика няма да е голямо, защото ние изнасяме основно за еврозоната, смята той. Влияние ще има по-скоро по линия на суровините (земеделски суровини, метали, петрол), чиято цена се определя в долари. 

Когато доларът е скъп, това значи, че суровината също се оскъпява, допълва БТА. В същото време цените на суровините, особено на петрола, много паднаха. Обаче именно заради това, че доларът е скъп, не можем да се насладим на ниските цени на суровините, защото те се определят в долари, коментира финансистът. 

Възможно е да очакваме поскъпване на вносни стоки, които се купуват в долари - бяла и черна техника, дрехи, обувки и други, но е въпрос на политика на търговците е как ще процедират. 

Когато например доларът пада, цената на стоките невинаги се намалява, отбеляза Димов. 

Относно спестяванията на хората в различна валута, Димов посочи, че всяка една прогноза може и да не се сбъдне, но според него е разумно, ако някой има долари, да не ги продава.

„Ако не искате да носите рискове, дръжте спестяванията си в български лева и евро, а ако искате да поемете рискове, купете си долари със съзнанието, че може да спечелите, но може и да загубите, ако трендът на поскъпване не се окаже наистина дългосрочен“, съветва анализаторът.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...