Проучване показва, че финансовите институции в ЕС все по-малко имат нужда от държавни гаранции. Това е окуражаващ първи индикатор, че финансовият сектор започва да се връща към нормалното си състояние, коментират от Европейската комисия. До този момент от ЕК са одобрили държавни помощи за борба срещу кризата на обща стойност 4,131 трилиона евро. Държавните гаранции представляват около ¾ от мерките на правителствата в отделните държави членки на ЕС или стойността им е около 3,15 трилиона евро.
„Предвид факта, че ситуацията остава много несигурна, от критично значение за цялата икономика е банките да не остават дълго време зависими от държавата", коментира Хоакин Алмуния, комисар по въпросите на конкуренцията.
В първите фази на кризата правителствата в ЕС спуснаха финансов щит над финансовите си системи. Предприе се и рекапитализация на банките, за да бъде гарантирано, че кредитирането на реалната икономика няма да спре. Всички мерки трябваше да получат одобрението на ЕК и до този момент комисията е дала „зелена светлина" на исканията на 19 държави от общността на стойност 3 150 трилиона евро. От тях 2,75 трилиона са били схеми за държавни гаранции на банковия сектор. 403 млрд. евро са специални мерки за индивидуални банки.