„Мисля, че няма абсолютно никаква причина за недоверие в банковата ни система и ще видите как в съвсем скоро време пазарът ще го оцени като доходност. Аз съм сигурен, че ще успеем да се финансираме на нива по-ниски от тези, с които сме се финансирали досега”, заяви пред радио К2 новият министър на финансите Владислав Горанов.
По мнението на министъра на финансите е добре ТБ „Виктория” да бъде продадена като действащо предприятие.
„Другият сценарий за нея е тя да продаде активите си с кредитния портфейл, който се различава значително от този на КТБ, след което да отвори, да върне привлечения ресурс, ако вложителите искат да го изтеглят и да продължи да действа като собственост на КТБ, към доброволна ликвидация или, както в случая се предлага, да бъде закупена и да продължи да работи като банка”, каза още той.
Горанов припомни, че преценката дали да бъде продавана банката, като действащо предприятие или да мине към доброволна ликвидация, е на БНБ.
„За мен първостепенната роля, като министър на финансите, е да гарантирам, че обезпечените влогове ще стигнат до своите собственици и то максимално бързо”, допълни той.
„Проблемът с финансовия план до края на годината е приоритетен за Министерството на финансите. Актуализацията на бюджета е не само ключ към решаването на проблемите на отделните бюджетни системи, а и ще даде отговор на въпроса, свързан с увеличението на лимитите на дълга, които ще помогнат за изплащането на гарантираните вложения на вложителите в КТБ.”, посочи още Горанов.
Той допълни, че усилията на експертите от МФ са насочени към внасяне на актуализация на бюджета в Народното събрание до края на следващата седмица, малко след това и на проекта за бюджет за 2015 г, така че до края на годината да бъдат приети и двата документа.
Що се отнася до това как ще се отрази предстоящият падеж през януари 2015 г. на бюджетния дефицит, министър Горанов посочи, че когато бюджетът е на дефицит и няма приватизация, единственият източник за финансирането му са заемни средства.
„Така че в следващите няколко години, докато бюджетът е на дефицит, темата с увеличението на дълга ще стои”, заключи той и добави, че поради това „трябва да бъдем много чувствителни към разходите, които правим и към тяхната ефективност, защото в момента, а и в последните няколко години, сегашното общество живее на заем за сметка на следващото”.
Министър Горанов разкри, че опитният финансист Кирил Ананиев, който беше заместник-министър в служебния кабинет и в няколко предходни правителства поради експертните си качества и „години наред е помагал на няколко министри на финансите, на премиери и на президенти“, ще бъде на позицията и в настоящия кабинет.
„Мисля, че имаме достатъчно капацитет да се справим със ситуацията, да възстановим доверието във финансовата система и да върнем бюджета в нормални релси”, уверен е той.