Финландия започва експеримент с безусловен базов доход от 560 евро

30.08.2016 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Финландия обяви подробности за експеримента с въвеждане на безусловен базов доход в страната – подход за намаляване на неравенството в обществото, който се оспорва от мнозина икономисти и социолози
Финландия започва експеримент с безусловен базов доход от 560 евро
Снимка: под лиценза на creative commons

Министерството на социалните грижи и здравеопазването съобщи, че започва да събира мнения за евентуален проекозакон за въвеждане на този доход и през това време ще експериментира с група финландци. Целта е да се прецени дали по този начин може да се реформира общественото осигуряване и да се намалят рисковете от това хората да предпочетат да получават гарантиран доход, вместо да ходят на работа. След теста ще има още едно изследване относно ефекта върху стимулирането на заетостта.

Експериментът ще се проведе през 2017-2018 година и за него ще отговаря Институтът за обществено осигуряване на Финландия (Kela).

В него при определени ограничения ще бъдат включени получателите на помощи за безработица. 2000 души ще бъдат отделени по случаен принцип от целевата група и ще бъдат задължени за участват, за да не попаднат в теста хора с друга мотивация и да деформират крайния резултат.

Предложението за безусловен базов доход ще бъде 560 евро на месец – това е съобразено с най-ниското равнище на помощите на трудовия пазар и минималните всекидневни разходи. Тази сума ще бъде освободена от данъци и ще се изплаща от Kela.

След като се оценят ефектите от получаване на безусловен базов доход, тестовата група ще бъде сравнена с контролна група от сходни представители, които не са получавали такава помощ.

Целевата група за експеримента е на възраст 25-58 години и не включва пенсионери или студенти, защото тяхната ситуация не съответства на основната цел. Задачата е получателите на ББД да подобрят положението си на трудовия пазар и да ги накара да си намерят почасова или пълна работа, докато целта на студентите е да си завършат образованието, се казва в официалното съобщение.

Правителството на Юха Сипила иска да провери дали може да реформира социалното подпомагане и осигуряване като в същото време стимулира хората да си търсят работа, да намалее администрацията и обществените финанси да станат по-устойчиви.

Консултациите по проектозакона ще са до 9 септември, след което той ще бъде внесен от правителството в парламента и включен в проектобюджета за 2017 г.

Законът и експериментът би трябвало да влязат в сила от 1 януари 2017 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...