Фирмите на Христо Ковачки затънали в дългове

21.09.2011 | 08:03
по статията работи:
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма съди най-голямото въгледобивно предприятие в Перник
Фирмите на Христо Ковачки затънали в дългове

Фирмите на бизнесмена Христо Ковачки са затънали в 1 милиард и 80 млн. лв. дългове към държавата и други кредитори. Това съобщи заместник-директорът на Националната агенция за приходите Димана Митева. Не са внасяни редовно и осигуровките на 10 500 души, работещи във фирмите, съобщи в. "Монитор".

НАП погна 37 дружества на Ковачки заради 100 млн. лв. дългове - предимно за ДДС, корпоративен данък и осигуровки. Първоначално сумата, която дължали фирмите, възлизала на 54 млн. лв. Данъчните успели да наложат обезпечения, като запорират банковите сметки и така да съберат дължимото, тъй като фирмите не плащали.

От НАП обаче направили и ревизии, при които изскочили още скрити задължения. Така сумата набъбнала до 100 млн. лв. Укриването на данъци е престъпление, за което наказанието е до 8 г. затвор, посочиха юристи.

За да събере дължимото към хазната, НАП е запорирала банковите сметки, имотите и автомобилите на закъсалите фирми на Ковачки. Съвсем скоро имуществото им ще бъде обявено на публичен търг. А за част от фирмите ще се иска съдът да ги обяви в несъстоятелност.

В понеделник юристите на НАП внесоха в Софийския градски съд иск за обявяване в несъстоятелност на една от компаниите в списъка - „Охрана и минна сигурност". И при нея, както и при повечето фирми на олигарха, официалните собственици са други лица. Според търговския регистър едноличен собственик на „Охрана и минна сигурност" е Володя Вълчев. Предметът на дейност е частна охранителна дейност. Адресната регистрация е Индустриална зона „Орион".

В идните дни се очаква НАП да внесе искове и срещу други четири фирми на бизнесмена, за които има данни, че са изпаднали в състояние на фалит. Преди това обаче ще си събере дължимото от тях с принудителни мерки. Това е поредното дело което държавата води срещу фирми на Ковачки заради натрупани дългове.

Министерството на икономиката, енергетиката и туризма съди най-голямото въгледобивно предприятие в Перник - „Мини-Открит въгледобив", за забавено плащане на концесионно възнаграждение. Искът е в размер на 657 239 лева.

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол пък търси 29,2 млн. лв. неустойка от купувача на ТЕЦ „Брикел" - фирмата „Калиста 2004", която също е от кръга на Ковачки. Поводът е нарушение на приватизационния договор, според който старите мощности на ТЕЦ-а е трябвало да спрат след изчерпване на квота от 20 000 часа поради липса на сероочистка. Централата продължи да работи и след изтичането на определения срок. След намеса на екоминистерството ТЕЦ-ът бе временно спрян и пуснат отново това лято, след като сероочистката най-накрая бе изградена.

Заради облаците, надвиснали над главата му, Ковачки прави опити да изнесе бизнеса си навън, като го прехвърля на офшорки. През последните месеци на Сейшелите са изнесени общо седем енергийни фирми, свързани с него, сочи справка в регистрите. Всички те са регистрирани на един и същи адрес.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...