Фирми, принуждавани към корупционни плащания, се оплаквали устно в Министерството на икономиката, но само една се е съгласила да даде писмен сигнал и да сътрудничи на прокуратурата. Това съобщи в интервю за Би Ти Ви министър Емил Караниколов след като в края на октомври по негов сигнал беше задържан служител от оперативната програма "Конкурентоспособност". Той искал пари от кандидатстващите с проекти компании с обещанието, че ще ги класира.
"Всички говорим за корупция, но за да я отстраним, трябва да си помагаме. Много фирми подаваха сигнал, но не искаха да го направят писмено", каза той.
Помолен да коментира идеята на управляващите партии да увеличат давността за престъпления в хода на приватизацията, Караниколов, който доскоро беше шеф на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол, съобщи, че преписките там са общо 7000. "Много сделки са проверявани. Миналата година изпратихме страшно много сигнали, но се констатира, че е изтекла давността. Сега се говори да няма давност за престъпления срещу финансовата стабилност на държавата", каза министърът.
По думите му проверката не трябва да се ограничава с тези 7000 сделки, защото има и сключвани от общините. Това според Караниколов ще бъде тежка задача, която обаче ще има ефект, защото ще излезе много информация.
Министърът предложи, след като се вземе решението за прекратяване на приватизацията, да се направи баланс по примера на Германия - каква е била стойността на активите в началото и какъв е приходът от това. По думите му в хода на раздържавяването има и много успешни примери на предприятия, които продължават да работят и да се развиват.