Във Флоренция днес и утре в рамките на първото издание на Фестивала на Европа ще се състои Конференцията за състоянието на ЕС, съобщава БТА.
Форумът се свиква почти година и половина след влизането в сила на Лисабонския договор, осигуряващ по-добро функциониране на разширения ЕС. Първият му ден съвпада с Деня на Европа, когато се отбелязва 61-ата годишнина от декларацията на френския външен министър Робер Шуман, призоваваща Франция, Германия и други европейски страни да обединят производството на въглища и стомана и смятана за първата стъпка към европейска интеграция.
Конференцията за състоянието на Евросъюза е свикана по-малко от месец след 18 април, когато беше отбелязана 60-ата годишнина от подписването на Парижкия договор между Франция, Западна Германия, Италия и трите страни от Бенелюкс /Белгия, Холандия и Люксембург/ за създаването на Европейска общност за въглищата и стоманата, проправила пътя към ЕС.
Конференцията е замислена да бъде своеобразно подобие на речите на американските президенти за състоянието на съюза, произнасяни в началото на всяка година.
Форумът във Флоренция ще даде отговор на въпросите дали новият европейски договор от Лисабон е подобрил работата на европейските институции в качеството си на нов инструмент за тяхната по-ефикасна работа и дали предоставените от Лисабонския договор нови средства за действие са помогнали на ЕС да се справи с предизвикателствата на глобализацията и на различните кризи.
В първия ден на конференцията, посветен на политически въпроси, водещите теми ще са Европа след Лисабон, бъдещето на 60-годишния ЕС, сътрудничеството на националните дипломации с новата служба на ЕС за външна политика, сътрудничеството на Евросъюза със САЩ, Китай и Русия и способността му да реагира на различните кризи, като например революциите в арабския свят. Вторият ден е посветен на икономически въпроси като ролята на еврото и неговата стабилност и бъдеще, валутната и финансова стабилност на Еврозоната, дълговите кризи.
Лектори ще бъдат председателят на Европейския парламент Йежи Бузек, председателят на Европейската комисия Жозе Барозу, бившият председател на ЕП Жозеп Борел, който сега е научен директор на Европейския университетски институт във Флоренция, Андрула Василиу, европейският комисар за образованието, културата, многоезичието и младежта, италианският министър на външните работи Франко Фратини, Уилям Кенард, посланикът на САЩ в ЕС, У Цзянмин, председателят на китайския Университет за външни работи, Александър Грушко, заместник-министърът на външните работи на Русия, журналисти от водещи европейски издания и др.