Фокусът да пада върху малките фирми, създаващи милиони работни места

25.04.2014 | 12:53
по статията работи: Мария Стоянова
Мартин Шулц обеща равноправно отношение към България за Шенген
Фокусът да пада върху малките фирми, създаващи милиони работни места

Кандидатът на европейските социалисти за президент на Европейската комисия (ЕК) Мартин Шулц е на мнение, че фокусът трябва да пада не върху големите корпорации и банките, а върху малките предприятия, които са в основата на европейската икономика и имат потенциала да създават милиони работни места.

"Тези предприятия често се борят за достъп до кредит от банките. Ще предложим по-благоприятни кредитни условия за тези, които наемат млади хора. Подкрепяме по-ниските лихвени проценти и по-дългите срокове за погасяване на кредити от малки фирми, които могат да докажат, че създават заетост за млади хора“, коментира той пред „Стандарт“.

Според него данъчното облагане също е предизвикателство за малките предприятия, тъй като те се конкурират с мултинационални компании, които са в състояние да се възползват от данъчните убежища и по този начин намаляват разходите си. Шулц заяви, че ще работи с националните правителства за налагането на нови правила в това отношение и това би довело до по-справедлива конкуренция между всички дружества, компании и фирми.

По думите му всички тези мерки взети заедно, бързо и ефективно ще се отразят позитивно на растежа на БВП и заетостта в Европа и ще гарантират по-справедлива данъчна система.

Шулц смята, че политиките на консервативните партии, които управляваха Европа през последните пет години, са утежнили значително кризата и са предизвикали несигурност и отчаяние на милиони европейски граждани. вместо да инвестират в реалната икономика, в работни места и растеж, за да защитят обикновените граждани, те са отговорили чрез защита на банките и насърчаване на политиката на строги икономии, които доведоха до големи съкращения в публичния сектор и повишаване на безработицата, заяви Шулц.

"Наследството от икономическата политика на консерваторите от последните пет години са 26 милиона европейци без работа, близо четвърт безработни младежи и 120 милиона живеят на прага на бедността", коментира той.

Само преди месец пък лидерът на ПЕС и БСП Сергей Станишев обяви, че когато кандидатът на европейските националисти Мартин Шулц оглави ЕК, България ще стане член на Шенгенското пространство. След изпълнението на техническите критерии, само страховете на Франция, Германия и Холандия, пречат на фактическото членство.

Шулц неведнъж е защитавал тезата, че страната ни трябва да се присъедини, защото е изпълнила изискванията. "Топката е в полето на Съвета, в който няколко държави изразиха своите притеснения през последните години. Като председател на Комисията ще гарантирам, че всички страни членки биват третирани равноправно и в съответствие с действащите правила", увери Шулц.

Кандидатът за председател на ЕК коментира и резолюцията, която ЕП предприе срещу газовия проект "Южен поток". "Вярвам, че Европа се нуждае от енергийна политика, която намалява зависимостта ни от внос в дългосрочен план, но осъзнавам, че не можем да изключим външните доставки "от днес за утре", обясни той. Шулц изтъкна, че тази резолюция просто изразява една от различните гледни точки по въпроса в Европа.

На изборите, които предстоят на 25 май, неговото политическо семейство ще се изправи срещу управляващите десни и повечето анализатори предполагат, че резултатите им ще бъдат много близки.

ПЕС ще настоява за повече средства за преодоляване на младежката безработица, за насърчаване на малките и средните предприятия чрез интелигентни инвестиции и реиндустриализация.

Той е категорично против преминаването на модела "Европа на две скорости". Този модел бе в основата на идеята на ЕНП. "Това, което направиха консервативните правителства е, че загубиха поглед върху цената, която обикновените граждани заплатиха в резултат на техните политики. Те говорят за възстановяване и растеж на компании, банки и финансови системи, без да мислят и да говорят за по-големите заплахи от бедност и безработица, както и нарастващото неравенство в цяла Европа", отбеляза евросоциалистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...