Председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен изложи пред европейските законодатели четирите елемента от плана на ЕС за противодействие на пакета зелени субсидии на САЩ в размер на 369 милиарда долара, известен като Закон за намаляване на инфлацията, като го нарече "огромна възможност за създаване на работни места", съобщава "Файненшъл таймс".
Шефът на Комисия каза пред членовете на Европейския парламент в сряда, че "Промишленият план на зелената сделка" ще насърчи инвестициите и финансирането на чисти технологии и ще подобри обучението във важни области като слънчевата енергия.
Другите два "стълба" на плана са да се ускорят издаването на разрешения за проекти за възобновяема енергия и да се облекчат правилата за държавна помощ, за да се стимулират инвестициите.
"Конкурентоспособността на цялата ни икономика е заложена на карта", посочи Фон дер Лайен, ден след като говори на Световния икономически форум в Давос.
Тя обяви, че ЕК ще предложи нов Закон за индустриални нулеви вредни емисии, който е аналог на американския Закон за създаване на полезни стимули за производство на полупроводници и наука (CHIPS).
Освен това предложеният план ще изисква обучение на работници за чисти индустрии, включително един милион работници в соларната индустрия само до 2030 г.
И накрая, ЕС ще засили веригите за доставки чрез търговски споразумения с Чили, Мексико, Нова Зеландия и Австралия.
Председателят на Европейския съвет - Шарл Мишел пък призова за "оперативни предложения" от Комисията, които да отговори на Китай, САЩ и други страни, които са "променили правилата на играта", като използват държавни субсидии за стимулиране на ключови индустрии.
"Трябва да действаме бързо и решително, за да консолидираме капацитета на вътрешния пазар, за да сме сигурни, че той е ключов решаващ фактор за бъдещето на Европейския съюз“, каза той.
Европейските индустрии, засегнати от рекордно високите цени на енергията и по-строгата климатична регулация, започнаха да гледат извън единния блоа, за да инвестират, като няколко от тях отправят поглед към изгодните данъчни кредити в САЩ.
Дрис Аке, политически директор в SolarPower Europe, каза, че планът на Комисията за опростяване на правилата за държавна помощ на ЕС чрез данъчни облекчения е от "ключова значимост". "Производителите на слънчева енергия са изправени пред цете на енергията, които са два или три пъти по-високи от тези в Китай и САЩ и бързо търсят облекчение".