Франция „виновна“ за подобряването на бизнеса в еврозоната

24.06.2015 | 17:00
по статията работи: Георги Кусеров
Икономиките на Китай и Япония изостават
Франция „виновна“ за подобряването на бизнеса в еврозоната
Снимка: Thinkstock/Guliver

Този месец бе отчетен най-бързия ръст в частния сектор на еврозоната от четири години насам. Основният двигател е повишаването на бизнес активността във Франция. Това е най-ясният знак, че мерките за стимулиране на Европейската централна банка (ЕЦБ) дават резултат, показват данните от съставния индекс на мениджърските поръчки (PMI), съобщава „Ройтерс“.

Икономическото състояние на района се стабилизира, въпреки че преговорите между Гърция и кредиторите й все още не са с ясен изход. Двете най-големи иконимики на Европа – Франция и Германия, подобряват общата картина за целия валутен съюз. Фирмите от частния сектор на двете страни отчитат по-висок ръст от очакваното.

Прилаганата от ЕЦБ програма за печатане на пари и стимулиране на инфлацията дава резултати. Последните данни индикират, че стимулирането е започнало да има влияние върху частния сектор на бизнеса в еврозоната.

PMI индексът, изготвен чрез анкети сред хиляди компании от региона, е нараснал до 54,1 пункта през юни спрямо 53,6 за май. Това означава, че показателят е достигнал най-високото си ниво от май 2011 г. Вече втора пълна година индексът се задържа над нивото от 50 пункта, което разделя свиването от растежа.

„Това е приличен възход по отношение на бизнес активността, търсенето и работните места. Данните сочат за икономически растеж от 0,4% през второто тримесечие“, коментира Крис Уилямсън, главен икономист на изготвилите проучването Markit.

Той обаче предупреждава, че основната инфлация, която изключва стоки с по-нестабилни цени като пресните храни и горивата, все още остава много слаба.

При подиндекса за заетостта се наблюдава лек спад до 51,9 през юни за разлика от 52,3 за месец май, когато беше достигнал четиригодишен връх. Основен PMI индекс в икономиката на еврозоната, PMI индексът на сектора на услугите също се повишил от 53,8 до 54,4 пункта, което надминава всички предварителни очаквания. Показателят на производствения сектор също се покачва от 52,2 до 52,5 пункта, което е най-високото ниво за последните 13 месеца. Подиндексът на производствените цени е спаднал до 49 пункта за юни спрямо 49,3 за предишния месец.

Китай и Япония обаче са изправени пред затруднения, не успявайки да повишат инфлацията си. Китайските фирми докладват за рязко намаляване в наемането на работна ръка, въпреки опитите на китайското правителство за укрепване на бизнеса чрез държавни субсидии. Япония също е в неприятна ситуация. След спада, който от държавата с трета най-голяма икономика в света, регистрира през 2014 г., производственият сектор всъщност работи на загуба през юни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...