Франция заяви, че ще въведе собствен данък за големите технологични фирми от 1 януари, след като усилията на ниво ЕС попаднаха в задънена улица, предаде Би Би Си. Според френския финансов министър Брюно льо Мер данъкът ще донесе 500 милиона евро през 2019 г.
Франция и Германия настояваха Европейската комисия да договори мерките до края на тази година. Срещу това обаче са други страни, сред които Ирландия, Чехия, Швеция и Финландия.
По-рано тази година еврокомисията публикува предложение за 3% данък върху печалбите на големи интернет компании с глобални приходи над 750 милиона евро на година, като поне 50 млн. от тях трябва да са в рамките на ЕС. Мярката би засегнала компании като "Гугъл", "Епъл", "Фейсбук" и "Амазон". Критици се опасяват, че евентуален европейски данък може да е в нарушение на международните правила за равно третиране на компаниите по света.
Данъчните реформи в ЕС трябва да бъдат одобрени от всички държави членки, за да влязат в сила. По-рано тази година Великобритания обяви, че планира да въведе данък върху дигиталните услуги от април 2020 г. след консултации.
Сега онлайн фирмите се възползват от възможността да се оперират от юрисдикции с по-ниски данъци като Ирландия, Холандия или Люксембург и по този начин заобикалят корпоративното облагане в държавите, в които предоставят услугите си.