Френските компании бележат слабо възстановяване

08.12.2015 | 15:52
по статията работи: Десислава Маданска
Транспортът и строителството все още остават рискови
Френските компании бележат слабо възстановяване
Снимка: Thinkstock/Guliver

Френските компании бележат слабо възстановяване, но някои сектори все още остават рискови. Ръстът на икономиката на страната се възстановява, но остава крехък. Очакванията са през тази година той да е 1,1% и 1,4% за 2016 г., се посочва в изследване на Кофас.

Неплатежоспособността на компаниите намалява, въпреки че нивото остава високо. Фирмите се облагодетелстват от по-ниски цени на петрола и изгодните данъчни мерки, които възвръщат тяхната разлика и за модернизация. Очаква се те да продължат да инвестират и през 2016 г., въпреки че предвижданията са да се следва обичайните действия за тази възстановителна фаза, отбелязват икономистите.

Инвестициите започват да се възвръщат

Потреблението на домакинствата, което през следващата година се очаква да е 1,3%, ще даде основния принос в растежа, въпреки все още не достигналите предкризисни нива (2,1% средно между 2003 и 2007 г.). Инвестициите на компаниите са с по-позитивна перспектива, за разлика от публичните – и за разлика от разходите на домакинствата (под 0,5% за третото тримесечие). Признак на подобреното им финансово здраве е рейтингът на разходите на капиталите на компаниите, който се вдига от второто тримесечие насам. Успоредно с това, падането на цените на петрола е комбинирано с правителствени мерки, позволяващи бизнес инвестициите да допринесат за възстановяването на компаниите и да съдействат за тяхната модернизация.  Въпреки благоприятната среда, износителите се сблъскват с покачване на валутните курсове и ограничен достъп до кредити, свързани с конкурентоспособността и заетостта.

През 2016 г., за първи път от 2012 г. насам, инвестициите ще отбележат положителен растеж, но темпът на нарастване ще остане под предкризисния (3,8% от общото равнище). Процентът на използване на производствения капацитет показва, че компаниите все още не са притиснати от излишно търсене. Капиталовите разходи се отнасят предимно за модернизация на производствените мощности. Краят на допълнителната амортизация за производствени мощности, предвидена за април 2016 г., ще има роля при намаляването на нарасналите капиталови разходи на компаниите през втората половина на 2016 г.

"Възстановяването е тук, но все още остава крехко. На този етап нарастването не е достатъчно, за да убеди компаниите да се разширяват. Основната част от инвестициите ще бъдат насочени директно към замяна на оборудването. Сблъскали се с тези слабости, продължаващото наблюдение на макроикономическите и секторните тенденции остават съществени за преценката на риска на компаниите“, отбелязва Пол Шалет, отговарящ за секторните и проучванията за несъстоятелността в Кофас.

Втора година с намаляващи несъстоятелности

В края на октомври 2015 г., броят на компаниите в неплатежоспособност пада с 4,8% за една година, до 61 150 фалита. Въпреки всичко със средно равнище от 46 000 компании, обявили несъстоятелност между 2000 г. и 2006 г., този процент остава висок. Делът на компаниите в несъстоятелност остава стабилен – 1,41% през 2013 г. при 1,42% за 2005 г. Това възстановяване се потвърждава от общата стойност на неплатежоспособност (изчислена като сума от неизплатените суми, дължими на доставчици), които са намалели през годината до края на октомври 2015 г. с 20%, достигайки 3,6 милиарда евро, като средният оборот за тези компании е намалял с 3,2%, до 578,000 евро.

При два от общо 14 сектора рисковете във Франция са по-високи от тези в Европа:

·         Транспортът е преценен като сектор с висок риск (при умерен риск в Европа), страдащ от липсата на конкурентоспособност спрямо компаниите от Централна Европа (товарния автомобилен транспорт).

·         Строителството е единствения сектор във Франция с оценка много висок риск (при висок за Европа). Оборотът на компаниите в сектора намаляват от 2012 г. насам и въпреки незначителното увеличение, през 2015 г. активността в сектора ще остане ограничена. Строителните компании страдат от намаляването на разходите на местните власти, а пазарът на труда ще стане слаб и ще продължава да има негативно въздействие върху търсенето.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.06   1269 г. – кралят на Франция Луи IX постановява всички евреи, които не носят отличителния знак Звездата на Давид да заплащат глоба. 1829 г. – Руско-турската...