Фрийлансъри в Сърбия планират да създадат религиозна общност, за да се отърват от плащането на данъци

28.01.2021 | 15:55
по статията работи: econ.bg
Преди малко повече от два месеца данъчната администрация към Министерството на финансите на Сърбия реши не само да събира данъци от фрийлансъри, но и да го прави със задна дата, с лихва за последните пет години
Фрийлансъри в Сърбия планират да създадат религиозна общност, за да се отърват от плащането на данъци
Снимка: под лиценза на creative commons

Някои свободни професии в Сърбия планират да създадат религиозна общност, за да се отърват от плащането на данъци. Според наблюдатели обаче в Западната ни съседка съвсем не е лесно да се регистрира нова  религиозна общност.

"Съгласно закона за църквите и религиозните общности, за създаването е необходимо да се съберат 100 подписа (с извадки на всички лични данни), след което да се предоставят на Министерството на правосъдието за одобрение", коментира анализаторът Драшко Дженович пред Първа телевизия.

"Не мисля, че фрийлансърите имат шанс да успеят в това, вероятно е по-скоро маркетингов ход", казва Дженович.

„Доходите им са предимно нередовни и вероятно някои от тях дори са се опитали да платят данъци, но данъчната администрация не ги е и търсила“, казва още той.

Дженович вярва, че трябва да се намери решение на този проблем, защото тези хора ще кандидатстват за социално подпомагане.

По закон в Сърбия религиозните общности не плащат данък върху приходите.

Преди малко повече от два месеца данъчната администрация към Министерството на финансите на Сърбия реши не само да събира данъци от фрийлансъри, но и да го прави със задна дата, с лихва за последните пет години.

От това са засегнати писатели, преводачи, учители, дизайнери, програмисти, административни работници, изследователи, анализатори и много други. Някои са самоуки, а някои с висше образование, които не могат да си намерят работа по професията.

Фрийлансърите разбраха, че ще бъдат обложени с данъци, когато Данъчната администрация ги покани да го направят доброволно и да платят половината от спечеленото през последните пет години, с лихви до 80 процента, със заплаха от наказателна отговорност.

Миран Погачар от Асоциацията на интернет работниците заяви, че представителите на Асоциацията, заедно с представители на данъчната администрация, ще обсъдят конкретни идеи.

От своя страна премиерът Ана Бърнабич заяви за Първа ТВ, че държавата и фрийлансърите "имат различни виждания за нещата ".

„Не мога да приема, че има хора, които са спечелили 69 милиона динара - това са 600 000 евро и смятат, че не трябва да се плащат данъци “, каза тя и добави, че има хора, които печелят над 50 000 евро годишно от онлайн залагания.

Президентът на Сърбия Александър Вучич наскоро заяви, че не могат да се водят разговори за това дали фрийлансърите ще плащат данъци или не, а за това как да се види кога те плащат данъци.

"Дали ще плащате данъци или не, не се договаря. И преговорите никога няма да се проведат“, каза Вучич.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...