В Източна Европа има изключително усъвършенствани хакери, но винаги трябва да се има предвид политическия контекст, в който те извършват своите действия. Това заяви световноизвестният журналист, историк и автор на бестселъра "Макмафия" Миша Глени, предаде БГНЕС.
Глени се намира в момента в Бразилия. Въпреки това той взе участие във втория "Регионален форум по киберсигурност и киберпрестъпност за държавите от Югоизточна Европа" чрез видео конферентна връзка.
Експертът, който е контактувал, както с хакери от Румъния и България, така и с хакери от Украйна и Русия, коментира, че всяка една хакерска атака от тези страни трябва да се разглежда заедно със съществуващата политическа обстановка, на фона, на която тя се осъществява.
Глени говори за по-ниското ниво на защита от кибератаки на смартфоните в сравнение със защитите, използвани за компютрите. "Успоредно с разпространението на интелигентните мобилни устройства и произтичащите от това заплахи, се развива и анонимния хактавизъм", коментира още той
Той разказа някои интересни факти, които е разбрал от високопоставен служител във Великобритания. Преди две години броят на атаките срещу организации и институции, включително и срещу тези от държавния сектор в Обединеното кралство, е било около 4 атаки всеки ден, а понастоящем става дума за около 500 атаки всеки ден. Тяхното усещане е, че направо са под обсада, коментира Глени. Той е убеден, че през следващите 5 години ще сме изправени пред сериозни предизвикателства, за които не сме достатъчно подготвени.
"В Централна и Южна Америка се заражда киберпрестъпност и това е интересно развитие. Младото поколение се справя изключително лесно при използването на интернет технологиите и именно то приспособява традиционните престъпления към киберпрестъпността", отбеляза той.