Хампарцумян: България има нужда от реформи

03.02.2011 | 12:13
по статията работи:
Около 4% е устойчивият и дългосрочно възможен растеж на икономиката на България, беше отчетено по време на лекция на финансиста
Хампарцумян: България има нужда от реформи

Около 4% е устойчивият и дългосрочно възможен растеж на икономиката на България. При очакван ръст от 2.8% за 2011 г.* достигането на този потенциален растеж е възможно през 2013 г. Това прогнозира Левон Хампарцумян, председател на УС и главен изпълнителен директор на "УниКредит Булбанк" по време на открита лекция за студентите от Американския университет в Благоевград.

В момента изглежда имаме първи признаци на възстановяване. Надявам се, че това ще бъде устойчиво възстановяване, но и моделът на растеж ще се променя драматично в сравнение с годините на бума, коментира Хампарцумян. Според него 4% устойчив растеж за България е лимитът за страната ни при сегашните условия. Ако искате икономика с по-висок растеж, трябва да научите китайски или да отидете в Бразилия например, коментира експертът.

България все още е доста по-назад от т.нар. "първа вълна страни" - това са първите страни в ЦИЕ, които започнаха реформи - Чехия, Словакия и т.н. Основият извод от това е, че България има нужда от реформи, за да бъде конкурентноспособна и за да расте, беше отчетено по време на лекцията.

Като основна задача пред страната ни финансистът посочи засилването на конкурентноспособстта. За да може да бъде постигнато това, трябва да бъдат засилени реформите в реалния сектор. Единствената сфера, в която смятам, че трябва да се инвестира без да се търси веднага пряка възвращаемост, е образованието, каза Хампарцумян. Според него изключително важни са и реформите в съдебната система, образованието и здравеопазването.

Любопитно е, че пълното провеждане на подобни реформи е политическо самоубийство. Това не е български феномен, а световен. Този, които ги осъществи, обикновено губи властта, вероятно за повече от един мандат. Затова винаги ще чуете в предизборните речи, че тези сфери са приоритетни, но съвсем друго е, когато вече си на власт и разбереш какво трябва да направиш и какво ще понесеш като последствие. Дори и най-силните правителства в света не са толкова успешни в реформата в здравеопазването, коментира шефът в "УниКредит".

Кризата от 1997 г. е дала основата за осъществяване активно и много систематизирано на реформи: Това също е начин за развитие, не много приятен, но факт. Тази криза доведе до въвеждането на валутния борд, който пък се оказва много добре за нас в условията на сегашната световна криза.

Високият растеж в периода 2006-2008 г. се дължи на ПЧИ в два основни сектора - финансовите услуги и недвижимите имоти, беше отчетено още по време на събитието.

На въпрос на студент какво дали банките в България са сигурни, Хампарцумян отговори, че счита банковата система в България за стабилна и отбеляза, че за разлика от Западна Европа и Америка, на нашето правителство не му се е налагало да спасява банки и да харчи парите на данъкоплатците. Причината е, че у нас банките се занимават с традиционно банкиране - обслужването на кредити и даване на депозити, нямаме "токсични" активи и имаме много консервативни регулации, става ясно от иниформацията на пресцентъра на "УниКредит".

*Прогноза на УниКредит, близка до консенсусната прогноза от 2.6%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...