Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) ще се събере на заседание днес. На срещата между синдикатите, работодателите и правителството ще се обсъдят мерките в социалната сфера, които служебният кабинет трябва да предприеме.
Най-вероятният сценарий обаче е констатиране на факта, че „Тристранката“ не може да взима решения поради непълния си състав.
Вчера вечерта всички националнопредставителни работодателски организации напуснаха съвета. Като причина за хода им те посочиха несъгласието с поправките в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности. Недоволните уточниха, че става въпрос за длъжности както в публичния, така и в частния сектор. Поправките бяха предложени от лидера на РЗС Яне Янев и бяха гласувани дни преди разпускането на 41-вия парламент.
По силата на реформите се предвижда представителите на работодателските организации и синдикатите, които участват в национално консултативни съвети, да декларират доходите и имуществото си пред Сметната палата.
Критиката на работодателите бе, че законът е противоконституционен и излага бизнеса на риск. Синдикатите също се включиха в недоволството, като шефът на КНСБ Пламен Димитров определи закона като „изключително циничен“. Той сложи по-голям фокус върху мерките за подкрепа на бедните обаче, съобщава iNews.bg.
На днешната среща в Министерския съвет се очаква появата на представител на работодателите, който да връчи декларация за оттегляне на министъра на транспорта и социалната политика Деяна Костадинова.