Хиляди софиянци със сгрешени данъци

10.03.2011 | 08:00
по статията работи:
Нито един представител на общинското ръководство не коментира хаоса в данъците
Хиляди софиянци със сгрешени данъци

Хиляди софиянци вероятно са със сгрешени местни данъци, но общината продължава да отказва всякакви обяснения по скандала. Това показа поредният опит на в. "Сега" да установи какви са последиците от презонирането на столичните райони. През целия ден читатели от различни квартали подавали в редакцията на вестника сигнали за необясними сметки.

След поредица от разговори по конкретни случаи дирекция "Местни данъци и такси" на Столичната община, на чието подчинение са всички териториални служби, призна, че е възможно налозите на много столичани да са грешно изчислени. От дирекцията категорично заявиха: "Никъде не трябва да има по-високо увеличение от 50% спрямо миналата година". Сред предоставените случаи обаче има и увеличение до 100%.

Данъчните твърдят още, че скокът в една и съща зона на два различни имота трябва да е един и същ. На практика обаче това не е така. В една и съща част на "Младост" например има различни увеличения, които стигат до 50%, въпреки че по формулата на общината тук максимумът трябва да е 25%. 100% увеличение има собственик на имот на ул. "Българска морава", близо до центъра, въпреки че по зониране скокът трябва да е 48%. По-високи данъци ще плащат и софиянци от идеалния център, където според официалната справка на "Московска" промяна в категорията няма.

Нито един представител на общинското ръководство не коментира хаоса в данъците на софиянци. Кметът Йорданка Фандъкова и заместникът й Минко Герджиков не отговаряха на телефоните си. Пълно мълчание пазят общинските съветници от ГЕРБ. Единствено БСП втори ден настоява за оставка на кмета.

"Хаосът с данъците в София е пълен. Ако има увеличение със 100% и ситуацията на тези хора не се е променяла, това най-вероятно означава, че има грешка в информационната система на общината и на гражданите са начислявани данъци върху невярна данъчна оценка", коментира общинският съветник Георги Кадиев (БСП). Финансистът Владимир Каролев от НДСВ призна, че не е имал време да се запознае със скандала, но напомни, че е гласувал против зонирането. Той също отдаде случая на "грешка на някой бюрократ". Димитър Бъчваров (ДСБ), Орлин Алексиев (ГЕРБ) не бяха открити за коментар. Желю Бойчев (БСП) не пожела да коментира, без да разполага с конкретни справки за данъци, но обеща да постави официално въпроса, ако разминаването се окаже действително.

Само в рамките на няколко часа вчера "Сега" получи на редакционните телефони и във форума куп сигнали за сметки, които не отговаряха на зададените от общината параметри. Случаят на жена, живееща в идеалния център - на метри от сградата на общината, е особено показателен за съществуващата бъркотия. Имотът й е на бул. "Дондуков" срещу ул. "Париж". "Получих бележка с 222 лв. за данък сграда и такса смет, а миналата година платих общо 135 лв.", обясни жената. При приемането на новите зони общината твърдеше, че идеалният център няма промяна. От местната данъчна служба обаче обясняват, че точно тази част на "Дондуков" е преминала от трета в първа зона. Проверка в решението за зонирането от 1998 г. показва друго - този адрес е бил във втора зона, а сега преминава в първа. Нито един от тези варианти обаче не отговаря на реалния процент на увеличение в данъците - той би трябвало да бъде или 25% (от II в I категория) или 48% (III в I). Но е 64%.

"От общината откровено лъжат за процента на повишението (или не знаят как се смятат проценти, което е малко вероятно). Живея в "Банишора", за миналата година данък+смет - 93 лв., тази година - 163 лв. Колко е процентът на увеличение - точно 75%!", написа читател във форума с псевдоним neodim.

Сред необяснимите увеличения на данъците е и това на софиянец, живеещ на ул. "Княз Борис I", чието увеличение на данъците е 54% (вместо 48%). Продължават оплакванията и от трите части на "Младост", изпуснати от официалното съобщение на общината. Собственик от "Младост" 3 съобщи, че през 2010 г. е платил 111 лв., а сега е получил уведомление за 171 лв. Увеличението е 49%, въпреки че според официалните проценти на общината неговият данък трябва да се е увеличил с 25%. "Блокът ми е на 20 г., няма път до него, няма и никаква промяна в партидата", категоричен бе гражданинът. Друг имот пък в "Младост" 4 е с 47% скок.

Още по-драстичен е случаят от "Българска морава" - данъкът там на апартамент от 49 кв.м и мазе е повишен от 110 на 220 лв. Това е най-пострадалият район в столицата, защото мина от трета в първата най-скъпа зона. Това би трябвало да означава, че хората там трябва да платят с 48% по-високи данъци. Един-eдинствен читател бе получил точен размер на данъка си по общинската тарифа, но неговият случай показва каква забележителна промяна е станала в центъра на столицата само за 3 години. Апартаментът му от 80 кв.м в района на ИСУЛ, преминава от трета в първа категория. За 3 години неговата данъчна оценка е нараснала главоломно от 82 000 лв. (2008 г.) на 182 000 лв. сега.

Това не е първият случай, в който настъпва хаос с данъците на столичани при управлението на ГЕРБ. През 2008 г. Софийската градска прокуратура оспори налозите заради незаконосъобразност на наредбата за определяне на местните данъци. Тогава общината я публикува след законовия срок и прокуратурата настоя да се замрази събирането им до решението на съда. В същото време данъчните изчисляваха данъците с по-високите ставки. Така на столичани им бяха събрани по-високи данъци, които после им се приспадаха от задълженията за следващата година.

Уведомленията с данъците имат информационен характер и не могат да се обжалват. Гражданите, които не са съгласни с размера на налозите си, могат да поискат от териториалната данъчна служба в района, където живеят, нов акт за установяване на задължения по декларация. Той вече може да се обжалва пред административния съд. Няма срок, в който трябва да се изиска такъв акт. За данъците от тази година може да се поиска през 2012 г. например.

Формулата за изчисление на данъчните оценки, от които зависят местните налози, включва много компоненти, сред които вида на конструкцията, местоположение, инфраструктура, коефициент на овехтяване и индивидуални характеристики. Единственото, което се променя тази година според общината, е зонирането.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...