Хиляди унгарци на протест срещу интернет данъка (Видео)

27.10.2014 | 13:00
по статията работи: Симеон Досев
Правителството планира да облага трафика на данни с 0,48 евро на гигабайт
Хиляди унгарци на протест срещу интернет данъка (Видео)
Снимка: YouTube/MagyarTamasVagyok

Хиляди унгарци излязоха на протест в столицата Будапеща срещу планирания данък върху интернет потреблението. Според гражданите това не само ще увеличи данъчната тежест, но и е в разрез с основните демократични права и свободи.

Правителството на Виктор Орбан, който често бива обвиняван, че води антидемократични политики, представи за първи път плановете си за новия данък през миналата седмица, когато проектобюджетът за следващата година бе представен в парламента. В него се предвижда задължение за интернет доставчиците да плащат данък от 150 форинта (0,48 евро) за всеки гигабайт трафик на данни. По този начин компаниите обаче ще компенсират от плащането на корпоративен данък.

Неделният протест бе организиран от група в социалната мрежа Facebook, която вече има над 210 000 последователи. Протестиращите, които според местната преса са били около 10 000, се събраха пред министерството на икономиката.

“Решението...следва вълна от притеснителни антидемократични мерки на Орбан, които придвижват Унгария още по-далеч от Европа”, се казва в прессъобщение на организаторите на протеста, цитирано от “Ройтерс”.

Според протестиращите данъкът върху интернет потреблението ще попречи на по-бедните домакинства, училища и университети да ползват качествено интернет, което ще увеличи още повече дигиталното разделение в страната.

Организаторите дадоха 48 часа на правителството да оттегли предложението си, а в противен случай се планира нов протест за вторник (28 октомври).

От управляващата партия отвърнаха, че в понеделник (27 октомври) ще внесат изменения, с които се поставя таван на данъка в размер на 700 форинта (2,26 евро) на човек, като той ще се плаща от интернет доставчиците.

Това не е първият подобен данък, който правителството налага през последните години. Специални налози вече има в банковия сектор, в търговията на дребно, в енергийния сектор, както и по отношение на телекомуникационните провайдъри. Това от една страна помага бюджетният дефицит да се поддържа в позволените рамки, но застрашава печалбите в някои сектори и отблъсква международните инвеститори. В същото време обаче властите намалиха данъка върху доходите на физическите лица.

Асоциацията на ИТ и телекомуникационните компании в страната излезе със съобщение, в което се казва, че новият данък ще принуди доставчиците да увеличат цените.

Вижте кадри от протестите на следващото видео:

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...