Холандски сайт събира оплаквания срещу българи

10.02.2012 | 13:14
по статията работи: Лили Бончева
МВнР поиска Холандия да се разграничи от сайта, а българският евродепутат Илиана Иванова настоя ЕК да разследва случая
Холандски сайт събира оплаквания срещу българи
Снимка: Sxc.hu

Холандската крайнодясна "Партия на свободата" (PVV) на Герт Вилдерс обяви, че събира сигнали на сайта си за проблеми, причинени от източноевропейци.

Партията визира предимно българи, румънци и поляци, които живеят в страната. Сайтът, който беше представен на 8 февруари, пита холандците дали са имали проблеми с източноевропейци или дали са изгубили работата си заради поляк, българин или румънец. Ако евентуално случаят е такъв, партията иска да знае. Обезпокоените граждани могат да попълнят анкета, като отговорят на въпросите от какъв вид са проблемите, които предизвикват източноевропейците - вдигане на шум, неправилно паркиране, пиянство, а ако са изгубили работата си, каква е била тя.

Според написаното в сайта целта е събраните сигнали да бъдат предадени в Министерството на социалните въпроси и заетостта.

Дипломати критикуваха кампанията, която насажда омраза и дискриминация.

A българското външно министерство поиска от Холандия да се разграничи от партията на Херт Вилдерс. "Министерството на външните работи не може да приеме, че една от държавите-основателки на ЕС толерира насаждането на омраза, дискриминация и ксенофобия. Това противоречи на Хартата на основните права на ЕС". Така говорителят на МВнР Весела Чернева коментира инициативата на партията на Герт Вилдерс (на снимката вляво).

"Това показва проблем в самата Холандия, но е и заплаха за целия Европейски съюз и за неговите ценности", посочи Чернева. "Призоваваме правителството на Холандия да се разграничи от тази инициатива на Партията на свободата и да предприеме съответните мерки", добави тя, цитирана от БТА.

"Тази наша позиция беше изразена днес от зам.-министъра на външните работи Константин Димитров пред посланика на Нидерландия у нас", каза говорителят на МВнР.

"Българската държава обмисля вариант да сезира европейския омбудсман, евентуално Европейската комисия, също така, ако се налага, този въпрос да бъде обсъден на Европейски съвет", посочи още Весела Чернева.

След сигнал от българската общност в Холандия за създадения сайт, българският евродепутат от Групата на ЕНП (ГЕРБ) Илиана Иванова зададе въпрос до Европейската комисия, с който се изисква разследване по случая и предприемане на незабавни мерки. Това съобщи пресслужбата на Групата на ЕНП (ГЕРБ) в ЕП.

"Подобни действия са възмутителни. Създаденият сайт насажда расизъм и ксенофобия сред холандските граждани, предизвиква необосновани страхове и подстрекава към дискриминация срещу хората от Централна и Източна Европа. Тази проява е в противоречие с основополагащи европейски ценности и затова внесох въпрос, в който изисквам от Европейската комисия да разследва случая и да вземе необходимите мерки относно съществуването на сайта", каза Илиана Иванова.

Междувременно Румъния обвини партията в дискриминация, Полша също реагира гневно.

Холандският министър-председател Марк Рюте отказа да коментира призива на сайта на Партията на свободата за събиране на оплаквания. Помолен да коментира инициативата, той заяви, че не е негова работа да коментира позиции, заемани от политическите партии. Формацията на Герт Вилдерс е третата по големина политическа сила в страната. При съставянето на настоящото коалиционно правителство на премиера Марк Рюте активното участие на крайнодясната партия доведе до приемането на "споразумение за подкрепа" между формацията на Вилдерс и управляващата коалиция. Премиерът Рюте каза, че не смята, че казусът със сайта го засяга, тъй като кабинетът, който той оглавява, няма споразумение с партията на Герт Вилдерс по отношение на европейските работи. Според споразумението между правителството на малцинството и PVV, партията подкрепя икономическата политика на кабинета в замяна на по-строги имиграционни правила, съобщи Dutchnews.nl.

Скандалният сайт привлече вниманието и на европейските медии. EurActiv отбелязва, че София, Букурещ и Варшава са реагирали с възмущение на призивите на холандската крайнодясна партия. Уебсайтът вече е събрал хиляди сигнали, откакто е бил стартиран. Между 200 и 350 хиляди души от трите държави живеят и работят в Холандия, допълва изданието, цитирайки думи на Вилдерс.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...