Хотелите ни нямат система за опазване на околната среда

11.02.2008 | 16:11
по статията работи: Апостол Апостолов
Днес беше представена двегодишна Програма за устойчиво развитие на българските предприятия. Проектът е насочен към хотелиерския бранш и цели създаване на добри практики в сферата на Чистото производство и Корпоративната социална отговорност
Хотелите ни нямат система за опазване на околната среда

В България нито един хотел не е регистриран като обект с въведена Система за управление на околната среда. Това стана ясно днес на пресконференция, на която беше представена двегодишна Програма за устойчиво развитие на българските предприятия. Във форума участваха Анелия Крушкова, председател на Държавната агенция по туризъм (ДАТ), Благой Рагин, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), Петра Швагер от Агенцията за индустриално развитие на ООН (UNIDO) и швейцарските експерти Юрг Валдер и Клеменс Ланг.



Програмата се реализира по съвместен проект на ДАТ и UNIDO, осъществяван с финансовата подкрепа на швейцарското правителство. Партньори на проекта са Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Балканският институт по труда и социалната политика и Регионалната туристическа асоциация "Стара планина".

Проектът стартира през октомври 2007 г. и е насочен към хотелиерския бранш. Той цели създаване на добри практики в сферата на Чистото производство (Cleaner Production - CP) и Корпоративната социална отговорност (Corporate Social responsibility - CSR).

Чистото производство е начин, чрез който компаниите се стремят да използват в дейността си възобновяеми и неопасни материали и рационално използват водата и енергията. По думите на Юрг Валдер, Чистото производство представлява прилагане на интегрирана правителствена стратегия, чрез която компаниите ще увеличат ефективността си и същевременно ще намалят рисковете за хората и околната среда. Проектът ще помогне на хотелите да намерят решения за справяне както с екологичните, така и със социалните си проблеми.

В рамките на кампанията ще бъде оценено моментното състояние на 25 хотела в района на София и Централна Стара планина, на които ще бъдат посочени възможностите за оптимизиране на разходите и работата с персонала. Оптимизираните резултати биха довели до по-добри икономически резултати и по-високо ниво на обслужване, убедени са организаторите на инициативата.

На срещата бяха отчетени няколко генерални проблема, които са изпъкнали по време на проучвателния период при разработването на Програмата.

В областта на екологията те са свързани с прекомерното използване на природните ресурси като вода и електроенергия.

Като социални проблеми са отчетени недостигът на кадри в населените места, прекомерната смяна на персонала в хотелите, "изтичането" на туристически кадри в чужбина.

В тази връзка днес беше съобщено, че стартира обучение на кадри, които впоследствие ще прилагат концепцията и методологията за оценка на състоянието на българските хотели, от гледна точка на екологосъобразното и социално-отговорното функциониране. Окончателният подбор на експертите, желаещи да бъдат обучени, ще приключи на 20 февруари 2008 г.

Самата методология за Корпоративна социална отговорност (КСО) беше представена от Клеменс Ланг. Според него КСО означава старание от страна на бизнеса за екологично поведение, с което се цели повишаване стандарта на живот на хората и запазване целостта на околната среда.

Методологията се състои от няколко етапа, през които експертите ще получат предварителна оценка за състоянието на хотелите, ще анализират вътрешното състояние на обектите, ще изготвят алтернативни решения за оптимизиране работата на хотелите и накрая ще изготвят цялостна оценка за обекта.

По време на срещата Анелия Крушкова определи инициативата като изключително належаща и необходима за развитието на туристическия бранш. Според нея КСО и въпросите, свързани с Чистото производство, трябва да бъдат добре познати на сектора, за да имаме предпоставка за сериозен туристически бизнес у нас. Тя още подчерта, че подобно обучително мероприятие стартира и в Румъния.  В заключение Крушкова изтъкна, че дългосрочната цел на проекта е той да бъде добре познат в цялата страна.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...