Днес се провежда 18-ият конгрес на Китайската комунистическа партия, на който трябва да бъдат избрани лидерите на азиатската държава за следващите десет години. Президентът на Китай Ху Дзинтао откри конгреса, като по време на речта си обърна внимание на проблемите с корупцията и икономическите реформи, които трябва да предприеме страната, информираха „Би Би Си“ и „Ройтерс“.
По думите на Ху Дзинтао Китай се нуждае от нов икономически модел, с който да може да се отговори на променящата се както вътрешна, така и международна обстановка.
В речта преди предаването на поста си президентът предупреди бъдещите лидери на втората по големина икономика в света, че корупцията заплашва както управляващата Комунистическа партия, така и държавата на фона на нарастващото социално недоволство. По време на изказването си пред 2000 делегати Ху Дзинтао заяви, че проблемът с корупцията „може да се окаже фатален за партията“. По думите му Китай трябва „да се цели по-високо и да работи повече“, както и да продължи стремежа си към развитие на науката, поддържане на социалната хармония и подобряване на човешкия живот. Той също така говори и за засилване на армията и защитаване на морските територии на фона на диспута с Япония за островите Сенкаку.
Очаква се Ху Дзинтао, който е и генерален секретар на партията, да отстъпи ръководните постове на вицепрезидента Си Дзинпин. По време на конгреса се избира нов Централен комитет. След това той гласува за водещото политическо тяло – Постоянния комитет на Политбюрото. Решенията не са публично достъпни и се вземат при закрити врати. Досегашният Постоянен комитет се състои от деветима души, като се очаква освен Ху Дзинтао от него да излезе и премиерът Вън Цзябао.
Според редактора от независимата медия в Хонконг Open Magazine Джин Дзонг изказването на китайския президент е по-скоро консервативно, като нищо не предполага, че ще има промяна в политиката на Пекин.
Промените сред водещите фигури в китайската политика стават на фона на забавящия се темп на икономически растеж във втората по големина икономика в света. Пекин се опитва да стимулира вътрешното търсене, като се имат предвид забавянето на световната икономика и европейската дългова криза. В момента най-важната задача за Централната банка на Китай е да предотврати забавянето в по-голяма степен на икономическия растеж, както и запазване на стабилно ниво цените на жилищата в страната.