ЦИР очаква първия годишен ръст на БВП през третото тримесечие

04.11.2010 | 11:01
по статията работи: econ.bg
Въпреки доброто представяне на външната търговия, структурата й буди притеснения
ЦИР очаква първия годишен ръст на БВП през третото тримесечие
Прикачени документи

Информацията е актуализирана към 14:40 часа

След 5 тримесечия на годишни спадове брутната добавена стойност на икономиката най-после записа ръст спрямо второто тримесечие на миналата година, макар и скромен - 0.49%. От гледна точка на производството двигател на възстановяването е промишлеността с ръстове от 1.3% през първото и 2.9% през второто тримесечие на годишна база. Това се посочва Центърът за икономическо развитие (ЦИР) в тримесечния си доклад "Икономиката на България - октомври 2010", който беше представен днес

В бъдеще трябва да се положат усилия за ръст на инвестициите в този сектор, което може да стане чрез подобряване на общите условия за бизнес в страната, намаляване на административните бариери и олекотяване на тежките процедури по здаване на разрешителни, обясни председателят на ЦИР Георги Прохаски. Също така трябва да се подобри усвояването на европейските средства, допълни един от главните експерти на центъра Анелия Дамянова.

По-нататъшната скорост на възстановяването на икономиката в краткосрочен план ще зависи от развитието на сектора на услугите, тъй като той има преобладаващ дял в БВП, прогнозират експертите на ЦИР в доклада си.

Очаква се годишен ръст от 1% през третото тримесечие, а за цялата година - слаб спад около нулата.

Текущата сметка на платежния баланс за осемте месеца от началото на годината е положителна - 0.9% от БВП, благодарение основно на по-доброто развитие на търговското салдо. Външната търговия демонстрира положителни тенденции, но е пресилено да се очаква тя да осигури прогнозирания растеж на икономиката. Структурата на експорта не се е променила и износът на суровините и енергийните ресурси остава водеща - близо 60%. При импорта се наблюдава ръст на стойността на внесените суровини и енергийни ресурси, поради ръст на цените им, което е на фона на спад в стойността на инвестиционните стоки, главно машини. Това означава, че производствените предприятия не инвестират в разширяване и обновяване на производството, а така икономически растеж не се постига, обясняват експертите.

Преките чуждестранни инвестиции за първите осем месеца са едва 835.9 млн. евро, на фона на 2.1 млрд. евро за същия период на предходната година. Очакванията на експертите на ЦИР за цялата 2010 г. са обемът им да не надхвърли 2 млрд. евро, а през следващата година да се покачат с около 20%. Развитието им през 2011 г. не може да се нарече добро, то на практика ще стане по инерция, а не благодарение на реформи или подобряване на средата, обясни Прохаски.

Натрупаната инфлация към септември се увеличава до 2.7% по националната методология и до 2.9%, измерена по ХИПЦ. При все още ограничените възможности на вътрешното търсене за годината като цяло очакваме да се натрупа не повече от 3-3.5% инфлация в края на годината.

Тримесечната безработица остава висока в сравнение с година по-рано, но се подобрява в сравнение с първото тримесечие на 2010 г. През второто тримесечие на т.г. общият коефициент леко намалява от 10.2% през първата четвърт на 10%, което е съпътстване със спад на безработицата при по-младите групи. Обезкуражените лица между 15-64 г. са с 27% над нивото си от второто тримесечие на 2009 г., но с 4% по-малко в сравнение с първата четвърт на 2010 г. Очаква се месечната безработица да се задържи около нивата от последните месеци, и дори  да нарасне през есента-зимата поради сезонни фактори, смятат експертите на ЦИР.

Очакваме икономическият ръст през 2011 г. да се задържи около 2-2.5% и смятаме, че правителствената прогноза за ръст от 3.6% е нереалистична, обясни Прохаски. Като се има предвид, че приходите в държавния бюджет за догодина са разчетени при нереалистичен икономически ръст, те изглеждат надценени, допълни той.

Положително е отношението към запазването на нивата на преките и косвените данъци през следващата година, както и предвидените промени в пенсионната система. Увеличаването на вноската за фонд "Пенсии" беше наложително, но по-добрият вариант би бил това да стане от 2012 г., когато възстановяването на икономиката ще е по-стабилно, обясни Прохаски. Важно е също, че е планирано увеличение на пенсионната възраст, с което ще се намали дефицитът в пенсионната система и това ще освободи средства за други сектори, като образованието, допълни той.

Резюме от доклада на ЦИР ще откриете в прикачения файл.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...