Цветанов: Кандидатът на ГЕРБ ще стане президент

15.04.2011 | 10:25
по статията работи:
Меглена Кунева и Кристалина Георгиева не са сред имената, обсъждани в предизборния щаб на ГЕРБ. Няма опасност изборите наесен да бъдат разделени
Цветанов: Кандидатът на ГЕРБ ще стане президент

Меглена Кунева и Кристалина Георгиева не са сред имената, обсъждани в предизборния щаб на ГЕРБ като президентски кандидатури. Това обяви в ефира на предаването "Тази сутрин" по bTV вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, който ръководи предизборния щаб на ГЕРБ. Той е убеден, че кандидатът на ГЕРБ ще спечели изборите, без значение кой ще е той. В управляващата партия не мислят за увеличаването на правомощията на президента.

По повод социологическо изследване на "Галъп", което показва, че разликата между ГЕРБ и водещата опозиционна сила БСП се е стопила до 4-5%, вътрешният министър заяви, че не вярва на изнесените данни:  

Въпросът не е дали вярвам или не вярвам на това изследване, а да се проследи какво е направила тази агенция през последните 5-6 години. На местните избори през 2005 година същата агенция не даваше шансове на кандидата за кмет Бойко Борисов да влезе дори в първата тройка. В парламентарните избори през 2009 също може да се види какви прогнози даваше същата агенция, но това не е толкова важно.


За кандидатурата

Цветанов беше категоричен, че кандидатът на ГЕРБ за президент ще спечели изборите. Въпреки тежката ситуация, въпреки че камапнията започна много рано, всеки може да си направи равносметката какво се случваше през последните 20 години и какво се случва през последните 2 години, заяви вицепремиерът.  

По повод забавянето при обявяването на президентската кандидатура на ГЕРБ Цветанов заяви, че това е тактически ход.

На въпрос какво смята да направи кандидатът на ГЕРБ за президент, силовият вицепремиер заяви: Веднага ще ви кажа какво ще е първото нещо, което ще направи. Ако сегашният президент не подпише указа за освобождаването на посланиците, които са били агенти на ДС, това ще бъде един от първите укази, които кандидатът на ГЕРБ ще издаде.

На въпрос дали е възможно да не се осъществи идеята за избори "2 в 1", ако не се постигне договореност за датата между парламента, който насрочва президентските избори и президента, който посочва датата за местните, Цветанов заяви, че няма такава опасност:

В тази тежка икономическа криза, ако нямаме отговорно политическо решение за избори "2 в 1", това означава, че някой ще трябва да плаща за тези избори и това е данъкоплатецът. Въпреки различията с президента, смятам, че в национално отговорната политика някой път президентът ще вземе правилно решение.

Той не пожела да коментира дали Меглена Кунева и Кристалина Георгиева изпълняват условието да са пребивавали трайно в България през последните 5 години, за да могат да се кандидатират за президент. Според вицепремиера нито едно от тези две лица няма да бъде кандидатът на ГЕРБ за президентските избори.

От думите на министъра на вътрешните работи стана ясно още, че личният рейтинг не е от съществено значение за реалната политика: За мен е важно каква политика реализира даденото ведомство при даддения министър, който попада в подобни класации. Аз мога да кажа, че политиката в МВР не се е променила от началото на мандата ми като министър и ще продължим да работим по същия начин, по който работихме и досега.

За купуването на гласове

"Имаме сигнали за купуване на гласове при предстоящите избори. Така наречените "лихвари" са една от формите купуване на гласове. Дори в една от операциите срещу тези лихвари имаше и стари списъци с имена от изборните секции. Опитваме се да проверяваме всеки един сигнал и да не допуснем купуването на гласове да е основен фактор пре бъдещия вот", заяви Цветанов.



За знаковите дела и съдебната система

По повод делото срещу Христо Ковачки и изказването на американския посланик Джеймс Уорлик, че в България има правосъдие за бедни и за богати, Цветанов заяви, че посланикът е абсолютно прав: Има правосъдие за бедни и богати и това е правосъдието, което наблюдаваме през последните 20 години. Съдът признава щета за републиканския бюджет за 16 милиона лева и справедливостта, която получава това лице, е 3 години условно с 5-годишен изпитателен срок

На въпрос дали смята, че е недостатъчно строга присъдата, дадена на Христо Ковачки, Цветанов отговори: "Аз не давам присъди, прокуратурата поиска 5 години лишаване от свобода. Защото все пак трябва на деянието, което е извършено, да отговаря определена тежест на наказанието".  

Цветанов отхвърли твърденията на Даниел Димитров - Релето и Радослав Лебешковски от групата на "Наглите", че са били подлагани на натиск от прокурор Бойко Найденов:

"Когато се дава трибуна на някой, трябва да се даде и неговата биография. За Релето има 20 заявителски материала за противозаконно отнемане на МПС, два заявителски материала за грабежи, има за кражби, за уреждане на чужди имущества. Тези хора получават трибуна, за да говорят за своята невинност. Разбира се, че не е вярно това, което казват".

За Шенген

По темата за Шенген Цветанов каза, че в момента в Европа има много сериозни проблеми, които рефлектират и върху България, въпреки че страната ни е постигнала много и това е било съобщено от докладчика по Шенген Карлуш Коелю: 

"На послединя съвет на министрите на вътрешните работа такава беше темата за имиграцията в Италия от Тунис. 30 000 души са влезли в Италия към 5 април. Сами разбирате, че тези хора създават допълнителен проблем на ЕС".

Вътрешният министър поясни, че това касае България, тъй като се появяват допълнителни аргументи за налагане на някакви промени в Шенгенската конвенция.
Според него България е изпълнила техническите критерии, но решението за влизането на страната в Шенгенското пространство е политическо.

Скандалът "Белене"

По темата за скандала по темата "Белене" между Трайчо Трайков и Симеон Дянков, Цветанов заяви, че понякога има различни мнения, но това не значи, че има разнобой:

"Това е един колектив, в който всеки има различно мнение. Но това, което премиерът е дал като гаранция на всеки един от министрите, е той да изпълнява своята политика в ресора, за който отговаря. Аз за Министерството на вътрешните работи нямам никакво вмешателство от страна на премиера, но дискутираме темите, свързани със сектора "Сигурност и обществен ред", коментира министърът. Той допълни, че министър-председателят не оказва абсолютно никакъв натиск върху когото и да било от министрите, включително и в казуса с Трайчо Трайков.

По повод идеята за референдум за строежа на АЕЦ "Белене" Цветанов коментира, че в случая става въпрос за популизъм и референдумът не е толкова необходим, колкото обществените дискусии за ползите и негативите от построяването на централата. "Не бих искал нещата да се коментират в посока, в която не са ясни аргументите. По-добре да има обществен дебат и експерти, които да дават своето мнение", допълни Цветанов.    

На въпрос дали може да има промяна в правителството, Цветанов отговори, че той е само вицепремиер, а човекът, който взима решенията за кадрови промени, е самият премиер.

За битовата престъпност

По отношение на битовата престъпност, Цветанов заяви, че това е тема, която се обсъжда и на съвета на европейските министри на вътрешните работи. По думите му има сериозно завишаване на конвенционалната престъпност във всяка страна от ЕС.  

"Конвенционалната престъпност е функция от икономическото състояние на всяка една държава. Това, което е най-важно, е да концентрираме усилията си в икономическия план.

Правим всичко възможно да направим обратната връзка с хората, живеещи в малките села. Няма как да има денонощна полиция при сегашните условия. Има много обезлюдени населени места, правим всичко възможно, при оптимизиране на щатовете на областните дирекции, да търсим ресурс, който да отива за подобряване на работата в малките населени места.


За митниците

Цветанов отказа да коментира дали е изчистен конфликтът с Ваньо Танов и дали предстои неговата смяна. "Връщате се в теми, които отдавна са забравени за коментар. В този случай няма защо да се връщаме пак. Работим добре с митниците и тази тема сме я затворили преди два месеца", категоричен бе вицепремиерът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...