Съдебната система е много сраснала с престъпността и с политическите партии, които са управлявали страната през последните 20 години. Това каза вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов тази сутрин в ефира на БНТ.
Той добави, че е в състояние да запознае Висшия съдебен съвет с всичко, което има като информация, за да докаже думите си. За да запознае магистратите обаче с информацията, потвърждаваща твърденията му, те трябва да имат допуск до класифицирана информация. На въпрос каква част от съдиите са се "сраснали с престъпността" Цветанов заяви, че те са не повече от 5%, но това "са зрънцата важни за облика на цялата съдебна система".
Това е най-положителният доклад от влизането на България в Европейския съюз. С тези думи вицепремиерът коментира пред БНТ излезлият вчера доклад на Европейската комисия относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка.
Докладът е функция на добре свършена работа от страна на всички служители на Министерството на вътрешните работи, каза министърът. Той обясни, че министерството няма да променя концепцията, която изгради в последно време, и обеща нови операции в следващите няколко дни.
Цялостният завършек на една работа на правоохранителната система и на прокуратурата е съдът - той е този, който трябва да произнесе присъдата, коментира Цветанов. Според него отлагането на делата, които са значими за държавата и обществото, показват, че съдебната системата е абдикирала от тези проблеми.
Най-големият лобизъм за запазване на статуквото, за никаква ефективност на правоохранителната и правораздавателната система, е точно в опозицията. Най-големите противници на специализирания съд, който се визира в доклада като добра стъпка, са отново тези, които говорят за лобизма. Не е ли лобизъм поправката "Ванко 1", запита министърът.
Никога досега ЕК не е правила своята оценка да нахока някого. Това е партньорска оценка, за което ние сме се съгласили още 2006 г. Друг е въпросът, че 2007, 2008, 2009 година оценките не са били добри, каза министърът на правосъдието Маргарита Попова пред bTV по повод последния доклад на ЕК за напредъка на България в на областта вътрешния ред и правосъдието.
Този механизъм е добър и волята за работата на България по него е още от първия момент на нашето правителство. Ние и Румъния сме пълноправни членове на ЕС и механизмът не е поле на конкуренция. Вредно послание е, че ние сме похвалени, а Румъния са нахокани, когато нещо не върви в едната страна, не върви и в другата и в целия Съюз, категорична е Маргарита Попова.
Тя допълни, че оценките на ЕС не са по шестобалната система, както и че тазгодишният доклад е най-добрият от 4 години насам и той отчита реални мерки постигнати от нашата страна. В параграфа препоръки, те не звучат този път критично, а се казва да продължат действията, посочи правосъдният министър.
Тя засегна и темата за Закона за предодвратяване на конфликта на интереси:
Темата за конфликта на интереси е много важна, защото това води до корупционни практика. Законът за конфликт на интереси беше приет от предишното правителство и тръгна много трудно. Той не е за съдене на хората, а за предотвратяване на тези практики. Този закон има проблеми и затова ние внесохме нов проектозакон. Ние оценихме с ЕК действието на закона. За година независимо недостатъчната правна регулация направихме проверки във всяко министерство и има наказани, напомни министърът на правосъдието. Парламентарната комисия върши своята работа, но не й достигат възможност като правна рамка и затова ние предлагаме да се създаде една държавна независима комисия. Това е една от препоръките и много преди да водим този разговор сме изготвили тази промяна в Закона, която предстои да бъде приета в НС. Хубаво е да има дебат по темата за лобизма и ще преценим дали да има такъв закон, за което аз не съм толкова убедена. Но ще решим след дебата.
Много хора бяха освободени от ДАНС и винаги има недоволни, затова са обвиненията към агенцията. Това заяви лидерът на ДСБ и съпредседател на "Синята коалиция" Иван Костов по Нова телевизия. Според него няма полза за държавата от тази дестабилизация.
ДАНС е получил своята добра оценка в доклада. И тези, които говорят положително, и тези, които говорят отрицателно не са вникнали в този доклад. Това е първият насърчителен доклад. И най-хубавото е, че правителството готви план за действие. Господин Лазар Груев - председателят на ВКС, да си вземе лист и да си запише всички препоръки, добави още Костов. Според него същото трябва да направи и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. Той трябва много внимателно да прочете доклада и да направи реформа - всички да си извадят конкретните препоръки и задачи и да си свършат работата до март.
В момента докладът се опира на един отличник - Маргарина Попова, тя не само е подкрепена, но има и призиви да я подкрепят народните представители и сме длъжни да прочетем тези призиви. Голяма е нейната заслуга, защото тя със своята активност направи възможно да се движи съдебната реформа. Не е тайна, че под натиска на ЕС се правят много неща в България. Ние имаме ленива администрация, която се нуждае от постоянна преса, допълни бившият премиер.
"Тъмносиният" лидер специално опонира на Бойко Борисов, че този доклад е само за съдебната реформа и вътрешни работи, а не за здравна, пенсионна и всички други необходими реформи, предаде БГНЕС.